Το ΑΠΘ εκφράζει τη θλίψη του για την απώλεια του σπουδαίου ποιητή Ντίνου Χριστιανόπουλου, επιφανούς μέλους της οικογένειάς του

Οι Πρυτανικές Αρχές του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουν τη βαθύτατη θλίψη τους για την απώλεια ενός επιφανούς μέλους της οικογένειας του ΑΠΘ, του σπουδαίου ποιητή Ντίνου Χριστιανόπουλου.

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος είχε αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ τον Ιούνιο του 2011. Είχε φοιτήσει, μάλιστα, στο ίδιο Τμήμα και έλαβε πτυχίο του Τομέα Κλασικών Σπουδών.

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο είχε την τιμή να αποδεχθεί τη μεγάλη δωρεά της πολύτιμης συλλογής του Ντίνου Χριστιανόπουλου στη Βιβλιοθήκη του ΑΠΘ, η οποία περιλαμβάνει το πλούσιο αρχείο του ποιητή.

Ο Ντίνος Χριστιανόπουλος συνέδεσε άρρηκτα τη ζωή και το έργο του με τη Θεσσαλονίκη. Με την εμπνευσμένη γραφή του, ο «ποιητής της Θεσσαλονίκης» σφράγισε τα ελληνικά γράμματα και τις τέχνες για πολλές δεκαετίες.

Το πολύπλευρο και πολυσήμαντο έργο του θα αποτελεί φάρο που θα φωτίζει και θα εμπνέει τις επόμενες γενιές.