ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Η Κοσμητεία Καλών Τεχνών του ΑΠΘ καταδικάζει την χρήση βίας από την αστυνομία εναντίον της διαδήλωσης που έλαβε χώρα χθες στην Θεσσαλονίκη για να αντιτεθεί στο νομοσχέδιο το οποίο επιχειρεί να θεσμοθετήσει ένα αστυνομευόμενο Πανεπιστήμιο και τιμωρητικές διατάξεις εναντίον των φοιτητών. Συμπαραστεκόμαστε στους φοιτητές και τα δίκαια αιτήματά τους και ζητούμε να αφεθούν ελεύθεροι οι συλληφθέντες φοιτητές. Η διαδήλωση είναι αναφαίρετο δημοκρατικό δικαίωμα κάθε Έλληνα πολίτη και το κράτος οφείλει να αφουγκράζεται με προσοχή τα αιτήματα των πολιτών. Το Πανεπιστήμιο ιδιαίτερα, είναι ένα ίδρυμα που δεν μεταδίδει μόνο γνώσεις αλλά και πολιτισμό και πρέπει να αντιμετωπίζεται ως αυτό που είναι, δηλαδή ο ναός του πνεύματος. Δεν μπορεί οι φοιτητές να αντιμετωπίζονται ως εγκληματίες διότι είναι αυτοί οι οποίοι αποτελούν την ελπίδα της χώρας μας προς ένα καλύτερο μέλλον.

Ιάκωβος Ποταμιάνος
Κοσμήτορας Σχολής Καλών Τεχνών