Νέα πιστοποιημένα επιμορφωτικά προγράμματα από το ΚΕΔΙΒΙΜ ΑΠΘ

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του ΑΠΘ (ΚΕΔΙΒΙΜ-ΑΠΘ) ανακοινώνει την έναρξη νέων κύκλων εκπαιδευτικών προγραμμάτων στην ελληνική και την αγγλική γλώσσα.

Όλα τα προγράμματα παρέχουν πιστοποιητικό επιμόρφωσης με τις αντίστοιχες μονάδες ECTS ή βεβαίωση παρακολούθησης.

Καθ’ όλη τη διάρκεια εφαρμογής των μέτρων και ρυθμίσεων στο πλαίσιο περιορισμού της διασποράς του κορονοϊού, όλα τα προγράμματα υλοποιούνται με τη μέθοδο της εξ αποστάσεως διδασκαλίας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ

Narrative Crossings in Education
The Director of the Program is Dr. Effie Yiannopoulou, Assistant Professor, School of English Language and Literature, AUTh.

Current developments on financial crime, corruption and money laundering: European and international perspectives
The Director of the Programme is Maria Kaiafa-Gbandi, Professor, Law Faculty, AUTh.

CVML Short Course – Machine Learning and Deep Neural Networks
The Director of the Programme is Ioannis Pitas, Professor, School of Informatics, AUTh.

CVML Short Course – Computer Vision and Image Processing

CVML Web Lecture Series

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ
Ανάλυση δεδομένων με χρήση της γλώσσας R (2ος)
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Δρ. Χαράλαμπος Μπράτσας, ΕΔΙΠ, Τμήμα Μαθηματικών, Σχολή Θετικών Επιστημών

Α΄ κύκλος Επιμόρφωσης στον Ενδογλωσσικό και Διαγλωσσικό Υπερτιτλισμό
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Σίμος Π. Γραμμενίδης, Καθηγητής του Τμήματος Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ.

Εφαρμογή νέων τεχνολογιών και μεθόδων στη βιντεοανάλυση για την αξιολόγηση της ανάλυσης απόδοσης (performance analysis) των ποδοσφαιριστών (8ος κύκλος)
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Θωμάς Μεταξάς, Καθηγητής του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΑΠΘ.

Η Κοινή Ελληνιστική γλώσσα της Αγίας Γραφής και η πολιτισμική της διάσταση. Γ΄ Κύκλος: Η περίπτωση των δύο προς Κορινθίους Επιστολών του απ. Παύλου
Επιστημονική Υπεύθυνη του Προγράμματος είναι η Κυριακούλα Παπαδημητρίου, Καθηγήτρια στο Τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας και Χριστιανικού Πολιτισμού του ΑΠΘ.

Έγκλημα στον Κυβερνοχώρο
Επιστημονικός υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Ιωάννης Ιγγλεζάκης, Καθηγητής του Τμήματος Νομικής του ΑΠΘ.

Εκπαίδευση Εκπαιδευτών Ενηλίκων Διά Βίου Μάθησης
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Δρ. Αζαρίας Μαυρόπουλος, Διδακτικό Προσωπικό στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΑΠΘ.

2ο Θερινό Σχολείο: «Κειμενικά/λογοτεχνικά είδη: ανάγνωση, γραφή και διδασκαλία
Επιστημονική υπεύθυνη του προγράμματος είναι η Βενετία Αποστολίδου, Καθηγήτρια του Τμήματος Παιδαγωγικής Δημοτικής Εκπαίδευσης του ΑΠΘ

Εκπαίδευση επαγγελματιών υγείας και ειδικής αγωγής στη βελτίωση της ποιότητας ζωής και της καθημερινότητας ατόμων με επίκτητες και αναπτυξιακές διαταραχές
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Παναγιώτης Μπαμίδης, Καθηγητής του Τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ.

Εισαγωγή στην Ελληνική Παλαιογραφία και Κωδικολογία
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Ηλίας Ταξίδης, Αν. Καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ.

Κινηματογραφικά Είδη: θεωρία και ιστορία
Επιστημονική Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η Δέσποινα Κακλαμανίδου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Κινηματογράφου του ΑΠΘ.

Μεθοδολογία Lean Six Sigma – Yellow Belt (επίπεδο I)
Επιστημονική Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η Δημητρούλα Λαμπροπούλου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια του Τμήματος Χημείας του ΑΠΘ.

Εκπαίδευση σε θέματα διαχείρισης ποιότητας σύμφωνα με το πρότυπο ΕΝ ΙSO 9001: 2015

Εκπαίδευση σε θέματα διαπίστευσης εργαστηρίων σύμφωνα με το πρότυπο EN ISO/IEC 17025:2017

Εκπαίδευση σε θέματα διαχείρισης ασφάλειας τροφίμων σύμφωνα με το πρότυπο  FSSC 22000 [Version 5] Εσωτερικοί και Επικεφαλής Επιθεωρητές Συστημάτων Διαχείρισης Ασφάλειας Τροφίμων

Εκπαίδευση σε θέματα περιβαλλοντικής διαχείρισης σύμφωνα με το πρότυπο EN ISO 14001:2015: Εσωτερικοί και Επικεφαλής Επιθεωρητές Συστημάτων Περιβαλλοντικής Διαχείρισης – Μετάβαση στο νέο πρότυπο ISO 14001 : 2015

Εκπαίδευση σε θέματα διαχείρισης ασφάλειας τροφίμων σύμφωνα με το πρότυπο  EN ISO 22000:2018: Εσωτερικοί και Επικεφαλής Επιθεωρητές Συστημάτων Διαχείρισης Ασφάλειας Τροφίμων

Μεθοδολογία Lean Six Sigma – Green Belt (επίπεδο II)

Παρασκευή Καλλυντικών Σκευασμάτων και Σαπώνων (9ος κύκλος)
Επιστημονικός Υπεύθυνος του προγράμματος είναι ο Σταύρος Κατσιώτης, τ. Αν. Καθηγητής του Τμήματος Φαρμακευτικής του ΑΠΘ.

Πληροφορίες:
diaviou@auth.gr