Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο αποχαιρετά ένα διακεκριμένο μέλος της οικογένειάς του, τον Ομότιμο Καθηγητή Γιώργο Αναστασιάδη

Οι Πρυτανικές Αρχές του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουν τη βαθύτατη θλίψη τους για την απώλεια του διακεκριμένου επιστήμονα και εξαίρετου μέλους της οικογένειας του ΑΠΘ, του Ομότιμου Καθηγητή Γιώργου Αναστασιάδη.

Ο Γιώργος Αναστασιάδης ήταν Ομότιμος Καθηγητής της Νομικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου, όπου δίδαξε Πολιτική και Συνταγματική Ιστορία της Ελλάδας.

Ακούραστος ερευνητής της επιστήμης του αλλά και της νεότερης ιστορίας της Θεσσαλονίκης, ξεχώρισε με την επιστημονική του κατάρτιση και το πλούσιο συγγραφικό του έργο. Υπηρέτησε την επιστήμη του και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο με αφοσίωση, ευγένεια, σεμνότητα και συνέπεια και υπήρξε εξαίρετος ακαδημαϊκός δάσκαλος. Το πλούσιο έργο του αποτελεί παρακαταθήκη για το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο και τις νεότερες γενιές επιστημόνων.