9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τεχνητής Νοημοσύνης

Η Ελληνική Εταιρεία Τεχνητής Νοημοσύνης (ΕΕΤΝ) σε συνεργασία με το Τμήμα Πληροφορικής του ΑΠΘ διοργανώνουν στις 18-20 Μαΐου 2016, στη Θεσσαλονίκη το 9ο Πανελλήνιο Συνέδριο Τεχνητής Νοημοσύνης (ΣΕΤΝ 2016).

Ο σκοπός του συνεδρίου είναι:
α) η συγκέντρωση των ερευνητών της ΤΝ με στόχο την διάχυση της γνώσης και την ενίσχυση των συνεργασιών,
β) η ενημέρωση του ακαδημαϊκού και ερευνητικού προσωπικού της χώρας με τις τελευταίες εξελίξεις στα αντικείμενα της ΤΝ,
γ) η προώθηση των ερευνητικών αποτελεσμάτων στη βιομηχανία και η διευκόλυνση της από κοινού ανάπτυξης πρωτοπόρων προϊόντων.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου θα πραγματοποιηθούν επίσης:

• μία επίδειξη Ρομποτικής από μαθητές, φοιτητές και το ευρύτερο κοινό,
  • δύο ομιλίες από τους διακεκριμένους καθηγητές Angelo Cangelosi του Πανεπιστημίου του Plymouth της Μ. Βρετανίας και Johannes Furnkranz του Πολυτεχνείου του Darmstadt της Γερμανίας, και
  • δύο ημερίδες (workshops) με τίτλους: “Τεχνητή Νοημοσύνη και το Διαδίκτυο των Αντικειμένων” και “Τεχνητή Νοημοσύνη στα Ευφυή Δίκτυα Ενέργειας”.

Περισσότερες πληροφορίες δίνονται στο συνημμένο αρχείο.