Συνέδριο | «Byzantine water and engineering in Constantinople and Thessaloniki: new results and approaches”

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου διοργανώνουν συνέδριο με τίτλο

«Byzantine water and engineering in Constantinople and Thessaloniki: new results and approaches / Βυζαντινά συστήματα ύδρευσης στην Κωνσταντινούπολη και τη Θεσσαλονίκη: νέα δεδομένα και προσεγγίσεις»

Οι ανακοινώσεις θα γίνουν στα αγγλικά με ταυτόχρονη διερμηνεία στα ελληνικά. Το Μουσείο είναι υποστηρικτής της εκδήλωσης.

Το συνέδριο συνοδεύεται από έκθεση ανακοινώσεων τοίχου με θέμα “Water Supply and Sewage in Byzantine and Post-byzantine Thessaloniki and Constantinople / Ύδρευση και αποχέτευση στη Θεσσαλονίκη και την Κωνσταντινούπολη κατά τους βυζαντινούς και μεταβυζαντινούς  χρόνους” που θα φιλοξενηθεί στο  Αίθριο του Μουσείου Βυζαντινού Πολιτισμού, 20 Μαΐου – 18 Ιουνίου 2017.