Διεθνές Συνέδριο | Βιοϊατρική και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Στις 8 και 9 Δεκεμβρίου 2017 στην αίθουσα του Ιατρικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης (Αριστοτέλους 4, 1ος όροφος) θα λάβει χώρα Διεθνές Συνέδριο με αφορμή την επέτειο 20 ετών (1997-2017) από την υπογραφή της Σύμβασης του Οβιέδο για τη Βιοϊατρική και τα Ανθρώπινα Δικαιώματα του Συμβουλίου της Ευρώπης.

Το συνέδριο συνδιοργανώνεται από το Εργαστήριο Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, τον Ιατρικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης, καθώς και το Πανεπιστήμιο Erasmus του Ρόττερνταμ της Ολλανδίας και το Πανεπιστήμιο της Κανταβρίας της Ισπανίας. Συμμετέχει επίσης το Εργαστήριο Εφαρμοσμένης Φιλοσοφίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Η προσέγγιση θα είναι διεπιστημονική και αναμένονται ομιλητές από τον ευρωπαϊκό χώρο.

Ο επίσημος ιστότοπος του συνεδρίου είναι: www.thessalonikiconference2017.es

Ώρες διεξαγωγής: Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου 2017, 13.00-21.00