Επιτροπή Κοσμητόρων – Ανακοίνωση

Η Επιτροπή Κοσμητόρων του ΑΠΘ στέκεται αλληλέγγυα στις Πρυτανικές Αρχές και στον ίδιο τον Πρύτανη για την εικονική και λεκτική βία που δέχεται. Οι σκοτεινές, αντικοινωνικές και αντιδημοκρατικές «δυνάμεις», που κρύβονται πίσω από την επίθεση αυτή,  υπηρετούν την κατάλυση του πανεπιστημίου.  Το Πανεπιστήμιο είναι χώρος εκπαίδευσης, έρευνας και δημιουργίας, εντός του οποίου λειτουργείται με σεβασμό ο δημοκρατικός διάλογος, με τις οποιεσδήποτε  συμφωνίες και διαφωνίες μας.  Απειλές και εκφοβισμοί εναντίον οποιουδήποτε μέλους της ακαδημαϊκής κοινότητας, είτε πρόκειται για το νεότερό μας φοιτητή -τρια είτε για τον πρύτανη του Ιδρύματος, μας βρίσκουν κάθετα αντίθετους, γι’ αυτό και τις καταδικάζουμε απερίφραστα.

Οι Κοσμητόρισσες και οι Κοσμήτορες των 11 Σχολών του ΑΠΘ.