Παρουσίαση βιβλίου του καθ. Γ. Παξινού | Έκθεση της Μ. Ευσταθίου

Η Ελληνική Εταιρεία για τις Νευροεπιστήμες, στο πλαίσιο της Διεθνούς Εβδομάδας Ενημέρωσης για τον Εγκέφαλο (Brain Awareness Week), σας προσκαλεί στην παρουσίαση του μυθιστορήματος

“κατ’ εικόνα”

του διακεκριμένου Kαθηγητή των Νευροεπιστημών κ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΞΙΝΟΥ

Την εκδήλωση θα προλογίσουν:

Ο Καθ. Χαρίλαος Καρατζιάς, Πρόεδρος του Τμήματος Κτηνιατρικής, Σχολής Επιστημών Υγείας, ΑΠΘ

Η κ. Ντίνα Κυργίδου, Επίτιμη Πρόξενος της Αυστραλίας στη Θεσσαλονίκη

και η

κ. Αναστασία Σκληρού, Πρόεδρος της ένωσης Ελληνο-Aυστραλών στη Θεσσαλονίκη

Ομιλητές:

Ελισάβετ Σακελλαρίδου, Ομ. Καθηγήτρια, Τομέας Αγγλικής Λογοτεχνίας, Τμήμα Αγγλικής, ΑΠΘ

Εμμανουήλ-Νικόλαος Παντερής, Επ. Kαθηγητής, Τμήμα Βιολογίας, ΑΠΘ

Παντοφίλη Βαρβαρίγου, Δρ. Φιλολογίας Πανεπιστημίου Αθηνών

Άγγελος Βλάχος, Δρ. Σύγχρονης Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών

και Μέλπω Λεκατσά, φαρμακοποιός

Συντονισμός ομιλητών:

Αναστασία Σ. Τσιγκοτζίδου,

Επ. Καθηγήτρια Ανατομικής, Τμήμα Κτηνιατρικής, Σχολή Επιστημών Υγείας, ΑΠΘ.

Αποσπάσματα του βιβλίου θα διαβάσει η ηθοποιός Δώρα Χρυσικού

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί

το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016, στις 19:00,

στην Αίθουσα Τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής Α.Π.Θ.

Την εκδήλωση θα πλαισιώνει η έκθεση

“on plexi”

της εικαστικού Μάνιας Ευσταθίου

Ο καθηγητής κ. Γ. Παξινός, έχει κατασκευάσει άτλαντες του ανθρώπινου εγκεφάλου, αλλά και άλλων έμβιων όντων, που χρησιμοποιούνται διεθνώς. Το πρώτο του βιβλίο (The Rat Brain in Stereotaxic Coordinates; Paxinos and Watson, 1986), είναι η δημοσίευση με τις περισσότερες βιβλιογραφικές αναφορές στις Νευροεπιστήμες. Το έργο του έχει αναφερθεί βιβλιογραφικά πάνω από 75.000 φορές. Εκτός των άλλων τιμητικών διακρίσεων που έχει λάβει, το  2012 έγινε αντεπιστέλλον μέλος της Ακαδημίας Αθηνών.

Το βιβλίο του “Κατ΄εικόνα” του εκδοτικού οίκου Λιβάνη, αποτελεί την πρώτη λογοτεχνική του εμφάνιση. Διαμέσου αυτού του μυθιστορήματος και μετά κοπιώδους προσπάθειας πολλών ετών ο κ. Παξινός εκθέτει όλα τα θέματα που τον απασχολούν, π.χ. περιβαλλοντικά προβλήματα, το νόημα της ζωής, ελεύθερη βούληση.

Η ομιλία του κ. Παξινού εντάσσεται μέσα στο πλαίσιο της παγκόσμιας εβδομάδας για τον εγκέφαλο (Brain Awareness Week, BAW 2016, http://www.dana.org/brainweek/) κατά τη διάρκεια της οποίας (14-20 Μαρτίου 2016) διοργανώνονται εκδηλώσεις ευαισθητοποίησης του κοινού σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας.