3ο InnovationLab byThe Triple Helix: ErgoSensePro

H φοιτητική ομάδα The Triple Helix Aristotle οργανώνει το τρίτο κατά σειρά εβδομαδιαίο InnovationLab, με σκοπό να φέρει τους φοιτητές σε επαφή με την έρευνα και την καινοτομία και να τους εμπνεύσει να ξεκινήσουν τα δικά τους πρότζεκτ.

Αυτή την Παρασκευή 15/4 στις 17:00 στην Αίθουσα Παρουσιάσεων της Πολυτεχνικής σχολής (κτίριο Δ), ο κ. Αλεξόπουλος, χημικός μηχανικός και ερευνητής στο ΕΚΕΤΑ, θα παρουσιάσει το startup του ErgoSensePro, μια εφαρμογή με ειδικούς αλγόριθμους για την ανάπτυξη προπονητικών προγραμμάτων και τη βέλτιστη απόδοση των αθλητών, η οποία συμμετέχει στον επιχειρηματικό διαγωνισμό του MIT Enterprise Forum.

Παράλληλα, ο κ. Αλεξόπουλος θα κάνει αναφορά στη βιοιατρική έρευνα με την οποία έχει ασχοληθεί, καθώς και στις ευκαιρίες που δίνουν τα innovation hubs στην Ελλάδα, το MIT, το Ισραήλ και το Σαν Φρανσίσκο.