«Θεατρικά τοπία στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού»

Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2016 – «Μουσεία και πολιτιστικά τοπία»

«Θεατρικά τοπία στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού»
14 – 15 Μαΐου 2016

Τρεις καταξιωμένοι σκηνοθέτες, οι Βίκτωρ Αρδίττης, Δαμιανός Κωνσταντινίδης και Μιχαήλ Μαρμαρινός, διαμορφώνουν θεατρικά τοπία στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού.
Πρόκειται για μια δημιουργική συνάντηση του Μουσείου με το θέατρο, σε συνεργασία με το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ., η οποία εντάσσεται στις εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων 2016, με θέμα «Μουσεία και πολιτιστικά τοπία».
Φοιτητές και φοιτήτριες της Σχολής, υπό την εποπτεία των τριών σκηνοθετών-διδασκόντων, παρουσιάζουν θεατρικές δράσεις σε εσωτερικούς και υπαίθριους χώρους του Μουσείου και αναδεικνύουν τη δυναμική τόσο του κτιρίου όσο και των εκθεμάτων από μια διαφορετική σκοπιά.

Περισσότερες πληροφορίες καθώς και το αναλυτικό πρόγραμμα των εκδηλώσεων δίνονται στο συνημμένο ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ.