1o Antistress Festival

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Tο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο του Α.Π.Θ., σε συνεργασία με το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.) προσκαλούν τους φοιτητές και τις φοιτήτριες του Α.Π.Θ. σε ένα διήμερο «Αντι-στρες Φεστιβάλ», την Τρίτη 17/5/16 και την Τετάρτη 18/5/16 από τις 5.30 μ.μ. έως 10 μ.μ. στο ΚΕ.Δ.Ε.Α. και στο Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο.

Στόχος του φεστιβάλ είναι να υποστηρίξει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες στην πρόληψη και διαχείριση του άγχους, με συμπεριφορές και πρακτικές που μπορούν να τους βοηθήσουν κατά τη διάρκεια της εξεταστικής περιόδου, αλλά και γενικότερα στη διάρκεια της ζωής τους. Η συμμετοχή είναι δωρεάν για όλους και όλες εφόσον δηλώσουν συμμετοχή.

Οι φοιτητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για:

• Καλές πρακτικές ύπνου
  • Σωματική άσκηση και διαχείριση άγχους
  • Την εφαρμογή της ενσυνειδητότητας (Mindfulness) στο άγχος
  • Διατροφή και άγχος

Οι φοιτητές/τριες θα έχουν την ευκαιρία να χαλαρώσουν με δραστηριότητες όπως:

• Tai-chi
  • Yoga
  • Χορός
  • Άσκηση και αρμονία
  • Ασκήσεις χαλάρωσης και ενσυνειδητότητας (mindfulness)
  • Kalado

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Λόγω της μεγάλης συμμετοχής, οι θέσεις έχουν καλυφθεί και για το λόγο αυτό το festival αναμένεται να επαναληφθεί σε νέα ημ/νια.