Παρουσίαση / απολογισμός noise:muse project 2016 + “Ιmagine” συμμετοχική ηχητική δράση για το κοινό

Παρασκευή 10/6, 17:00

Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης

Αποθήκη Β1, Λιμάνι

Το noise:muse ειναι ένα πιλοτικό project που πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά την άνοιξη του 2016, στα πλαίσια των μαθημάτων Πειραματικής Μουσικής και Ελεύθερου Αυτοσχεδιασμού του Τμήματος Μουσικών Σπουδών Α.Π.Θ., και σε συνεργασία με το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και το Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης Θεσσαλονίκης. Με αφετηρία τις εκθέσεις ENIGAMI και Στηβεν Αντωνάκος : Tυπώματα, προπτυχιακοί φοιτητές μουσικών σπουδών διερευνησαν τρόπους ηχο-ποίησης των εικαστικών τεχνών, μέσα από θεματικούς αυτοσχεδιασμούς, γραφικές παρτιτούρες, δια-μεσικούς πειραματισμούς και αυθόρμητες, εφήμερες δράσεις, ανάμεσα και πέρα από στατικά εκθέματα.

Την Παρασκευή 10/6 στις 17:00 θα πραγματοποιηθεί μια σύντομη παρουσίαση / ανοιχτή συζήτηση των έργων & δρώμενων που υλοποιήθηκαν στο ΚΣΤΘ από τους φοιτητές που συμμετείχαν στο noise:muse, παρουσία των επιμελητών της έκθεσης και της επιστημονικά υπεύθυνης του project. Η παρουσίαση θα πλαισιωθεί από μια συμμετοχική ηχητική δράση με τίτλο “Imagine”, βασισμένη στο project “The17” του Bill Drummond (ιδρυτή των θρυλικών KLF). Στην δράση μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι ενδιαφερόμενοι επισκέπτες, ανεξαρτήτως ηλικίας.