Εκδήλωση απονομής πιστοποιητικών διατμηματικών μαθημάτων ΚΔΞΓ

Με την ευκαιρία της λήξης των διατμηματικών μαθημάτων του Κέντρου Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 (αγγλικά, γαλλικά, γερμανικά, ρωσικά), σας  προσκαλούμε στην εκδήλωση απονομής πιστοποιητικών παρακολούθησης που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 29 Ιουνίου 2016 και ώρες 11:00-14:00 στην Αίθουσα Τελετών του παλιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής (1ος όροφος) του Α.Π.Θ.

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών έδωσε τη δυνατότητα  για το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016 σε  προπτυχιακούς/μεταπτυχιακούς φοιτητές-τριες και υποψήφιους διδάκτορες διαφόρων Τμημάτων του Α.Π.Θ. να παρακολουθήσουν πιλοτικά μαθήματα εκμάθησης ξένων γλωσσών, κατόπιν ηλεκτρονικής πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος.

Τα μαθήματα ήταν τα εξής:

Αγγλική γλώσσα

• «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε αγγλόφωνα Πανεπιστήμια» (επίπεδο Β2)
  •  «Προετοιμασία φοιτητών για μετάβαση για μεταπτυχιακές/διδακτορικές σπουδές σε αγγλόφωνα Πανεπιστήμια» (επίπεδο Β2)
  •  «Συγγραφή ακαδημαϊκών εργασιών στην αγγλική γλώσσα» (επίπεδο Β2+)

Γαλλική γλώσσα

• Γαλλικά  επιπέδου Α1,  Α2, Β1
  • «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε γαλλόφωνα Πανεπιστήμια» (επίπεδο Β1+)

Γερμανική γλώσσα:

• Γερμανικά Α1, Α2, Β1, Β2
  • «Συγγραφή Ακαδημαϊκών εργασιών στη γερμανική γλώσσα» (επίπεδο Β1),
  • «Επιστημονικά κείμενα και ορολογία στα πεδία της Εφαρμοσμένης Γλωσσολογίας των Παιδαγωγικών Επιστημών και της Μεθοδολογίας της έρευνας στις επιστήμες αυτές» (επίπεδο Β1),
  • «Προετοιμασία φοιτητών για συμμετοχή σε πρόγραμμα ERASMUS+ σε γερμανόφωνα Πανεπιστήμια» (επίπεδο Β2),
  • «Προετοιμασία για την πιστοποίηση Test DaF  που είναι απαραίτητη για μετάβαση για μεταπτυχιακές/διδακτορικές σπουδές σε γερμανικά Πανεπιστήμια» (επίπεδο Β2)

Ρωσική γλώσσα

• Ρωσικά επιπέδου Α1, Ρωσικά επιπέδου Β1.