Πασχαλινή συναυλία: Συμφωνία της Αναστάσεως | Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονικής

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης, παρουσιάζει την αριστουργηματική ‘Συμφωνία της Αναστάσεως’ του Μάλερ, ένα κολοσσιαίο έργο έντονων υπαρξιακών αναζητήσεων που δεν αφήνει ασυγκίνητο κανέναν ακροατή.

Η τραγική κατανόηση της φθαρτότητας της ανθρώπινης ύπαρξης οδηγεί στην αγωνιώδη αναζήτηση του Θείου. Ο Μάλερ βουτά αλύπητα με τη μουσική του μέσα στη ψυχή και πραγματεύεται τα πλέον επώδυνα συναισθήματα και τους μεγαλύτερους φόβους μας, χωρίς ωραιοποιήσεις σχετικά με τις δυσκολίες και την τραγικότητα της ανθρώπινης ύπαρξης, προσφέροντας όμως προοδευτικά μία ψυχική ανάταση με την ελπίδα της Αναστάσεως να βρίσκεται στο τέλος της επίπονης πορείας της ζωής και να σώζει.

Το έργο απαιτεί τεράστιο καλλιτεχνικό δυναμικό και έτσι στη σκηνή του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης βρίσκονται, μαζί με την Κ.Ο.Θ., δύο σπουδαίες λυρικές τραγουδίστριες και δύο χορωδίες σε πλήρη σύνθεση, η δική μας Μικτή Χορωδία Θεσσαλονίκης και η εξ ανατολών προσκεκλημένη Istanbul European Choir.

Μεγάλη Δευτέρα, 10 Απριλίου 2017, ώρα 21:00

Αίθουσα Φίλων Μουσικής, Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Διεύθυνση ορχήστρας: Γεώργιος Βράνος

Σοπράνο: Michaela Kaune

Μέτζο σοπράνο: Manuela Bress

Συμμετέχουν:

Istanbul European Choir

Διδασκαλία: Ivan Arion Karst

Μικτή Χορωδία Θεσσαλονίκης

Διδασκαλία: Μαίρη Κωνσταντινίδου

Πρόγραμμα:

Γκούσταβ Μάλερ: Συμφωνία αρ.2 σε ντο ελάσσονα (της ‘Αναστάσεως’)

Τιμές εισιτηρίων:

Πλατεία 15 €

Εξώστης 10 €

Μειωμένο 5 €

Ισχύει έκπτωση 20% στους κατόχους της IANOS CLUB CARD

Δικαιούχοι μειωμένου εισιτηρίου:

Άνεργοι, πολύτεκνοι, μαθητές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, Α.Μ.Ε.Α., κάτοχοι Ευρωπαϊκής Κάρτας Νέων, κάτοχοι Κάρτας Πολιτισμού, μέλη Ένωσης Ελλήνων Μουσουργών, διοικητικοί υπάλληλοι και εκπαιδευτικό προσωπικό Α.Π.Θ., μέλη Χ.Α.Ν.Θ.

Προπώληση εισιτηρίων από το εκδοτήριο της Κ.Ο.Θ. Λεωφόρος Νίκης 73,

τηλ. 2310 236990  (Δευτέρα-Πέμπτη) 09:00-17:00, Παρασκευή 09:00-14:00)

και από το www.tsso.gr