Παρουσίαση του βιβλίου της Νιόβης Κερκίδου: «Ευχαριστώ…». Μαρτυρίες παιδιών του 1974

Το Γενικό Προξενείο της Κυπριακής Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο σε συνεργασία με την Ομοσπονδία Κυπριακών Οργανώσεων Ελλάδας, την Κυπριακής Εστία Βορείου Ελλάδας και την Ένωση Κυπριών Βορείου Ελλάδας παρουσιάζουν την Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2019 και ώρα 19:00, στον 10ο όροφο του Πύργου της Παιδαγωγικής Σχολής το βιβλίο της Νιόβης Κερκίδου:

«Ευχαριστώ…». Μαρτυρίες παιδιών του 1974, Λεμεσός 2018.

Το βιβλίο αυτό αναφέρεται στη μεταφορά περισσότερων από 1000 Κυπριόπουλων στην Ελλάδα, αμέσως μετά την Τουρκική Εισβολή στην Κύπρο το 1974. Τα παιδιά αυτά φιλοξενήθηκαν κατά το σχολικό έτος 1974-75 σε εκκλησιαστικά ιδρύματα, σε δομές κοινωνικής πρόνοιας, αλλά και σε ανάδοχες οικογένειες. Ο τίτλος του βιβλίου και το περιεχόμενό του είναι ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ των παιδιών του 1974 προς τον Ελληνικό Λαό για την αγάπη και τη γενναιοδωρία που επέδειξε στα δύσκολα εκείνα χρόνια.