Σεφέρης και Κυπριακό

Στο πλαίσιο της έκθεσης «Γιώργος Σεφέρης. Όταν το φως χορεύει, μιλώ δίκαια», θα πραγματοποιηθούν δυο διαλέξεις από τον κ. Γιάννη Μουρέλο, Καθηγητή του Τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας του ΑΠΘ και τον κ. Γιώργο Γεωργή, Κοσμήτορα της Σχολής Κοινωνικών Επιστημών, Τεχνών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Νεάπολις Πάφου, την Τετάρτη 17 Απριλίου, στις 19.00.

Η ομιλία του κ. Μουρέλου έχει τίτλο: «Από την Αγγλοκρατία στην Ανεξαρτησία. Η μετεξέλιξη του Κυπριακού Ζητήματος στη δεκαετία του 1950-1960», ενώ του κ. Γεωργή: «Σεφέρης & Κύπρος».

Τη γενική ευθύνη της έκθεσης έχει η Γενική Γραμματέας του Δ.Σ. του Τελλογλείου Ιδρύματος, Καθηγήτρια Α.Π.Θ. κ. Αλεξάνδρα Γουλάκη-Βουτυρά και την επιμέλεια ο κ. Τάκης Μαυρωτάς, Διευθυντής Εικαστικού Προγράμματος του Ιδρύματος Θεοχαράκη.

Είσοδος ελεύθερη.