Εκδήλωση Συλλόγου Αποφοίτων ΑΠΘ Κύπρου με θέμα «Η αγορά εργασίας στην εποχή της τεχνητής νοημοσύνης»

Ο Σύλλογος  Αποφοίτων Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Κύπρου) ΣΑΑΠΘΚ διοργανώνει εκδήλωση με θέμα «Η αγορά εργασίας στην εποχή της  τεχνητής νοημοσύνης».

Κύριος ομιλητής στην εκδήλωση θα είναι ο νομπελίστας Δρ. Χριστόφορος Πισσαρίδης, ο οποίος θα αναπτύξει το  θέμα «Οι επιδράσεις των ρομπότ και της τεχνητής νοημοσύνης στην αγορά εργασίας».

Παρέμβαση θα κάνει ο Πρύτανης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) Καθηγητής Περικλής Μήτκας, αναπτύσσοντας το θέμα «Εκπαιδεύοντας τη Μηχανή: «Η τεχνητή νοημοσύνη στην υπηρεσία του ανθρώπου και αντιστρόφως».

Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Πρύτανης του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου Καθηγητής Ανδρέας Αναγιωτός.

Η εκδήλωση του ΣΑΑΠΘΚ θα πραγματοποιηθεί µε την υποστήριξη του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, την Τετάρτη, 17 Απριλίου 2019, ώρα 7:00 µ.µ. στο Αμφιθέατρο 2, κτήριο Τάσσος Παπαδόπουλος, στο Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ),  στη Λεμεσό και θα µεταδίδεται ζωντανά στη Θεσσαλονίκη, σε εκδήλωση που θα πραγματοποιείται ταυτόχρονα στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων του ΑΠΘ.