Αναγόρευση του Ακαδημαϊκού, Καθηγητή Χρήστου Ζερεφού, σε Επίτιμο Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ

Σε Επίτιμο Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής της Σχολής Θετικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης θα αναγορευτεί ο Ακαδημαϊκός, Καθηγητής Χρήστος Ζερεφός για την εξαιρετική προσφορά του και την επιστημονική δραστηριότητά του στο γνωστικό αντικείμενο της Φυσικής Περιβάλλοντος και Φυσικής της Ατμόσφαιρας.

Η Τελετή Αναγόρευσης θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 19 Μαρτίου 2018 και ώρα 19.00, στην Αίθουσα Τελετών της Παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Ο κ. Ζερεφός, ο οποίος αριθμεί 45 έτη επιστημονικής διαδρομής, είναι σήμερα μία προσωπικότητα διεθνούς κύρους με σημαντική επιστημονική συμβολή στην παγκόσμια προσπάθεια για την προστασία του όζοντος.

Η προσφορά του υπήρξε συνεχής και ιδιαίτερα σημαντική στο Τμήμα Φυσικής του ΑΠΘ, το οποίο υπηρέτησε ως Καθηγητής για περίπου 23 χρόνια (1979-2002). Μεταξύ άλλων, ίδρυσε το Εργαστήριο Φυσικής της Ατμόσφαιρας (ΕΦΑ), το οποίο και ανέδειξε σε διεθνούς κύρους ερευνητική μονάδα, προωθώντας εθνικές και διεθνείς συνεργασίες. Το 1991, ο κ. Ζερεφός πρωτοστάτησε στη δημιουργία του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών Φυσικής Περιβάλλοντος, το οποίο αποτέλεσε το πρώτο μεταπτυχιακό τμήμα σε αυτό το πεδίο πανελλαδικά.

Ακολουθεί το πρόγραμμα της τελετής:

• Προσφώνηση από τον Πρόεδρο του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ, Καθηγητή Αλκιβιάδη Μπάη
  • Χαιρετισμός από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα
  • Χαιρετισμός από τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, Καθηγητή Χαρίτωνα – Σαρλ Χιντήρογλου
  • Χαιρετισμός – Έπαινος του Tιμωμένου από τον Πρόεδρο του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ, Καθηγητή Αλκιβιάδη Μπάη
  • Αναγόρευση του Τιμωμένου, ανάγνωση και επίδοση του ψηφίσματος από τον Πρόεδρο του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ, Καθηγητή Αλκιβιάδη Μπάη, και επίδοση του τίτλου από τον Κοσμήτορα της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, Καθηγητή Χαρίτωνα – Σαρλ Χιντήρογλου
  • Επίδοση διάσημου και αναμνηστικής πλακέτας στον Τιμώμενο από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα
  • Αντιφώνηση και ομιλία από τον Tιμώμενο Ακαδημαϊκό, Καθηγητή Χρήστο Ζερεφό, με θέμα: «Το περιβάλλον της ανατολικής Μεσογείου ανάμεσα στο παρελθόν και στο μέλλον».

Σύντομο βιογραφικό Τιμωμένου

Ο Χρήστος Ζερεφός είναι αιρετός Πρόεδρος του Ελληνικού Ιδρύματος Έρευνας και Καινοτομίας και Επόπτης του Κέντρου Ερεύνης Φυσικής της Ατμόσφαιρας και Κλιματολογίας της Ακαδημίας Αθηνών. Έχει διατελέσει Καθηγητής Φυσικής της Ατμόσφαιρας στα Πανεπιστήμια Θεσσαλονίκης και Αθηνών, Επισκέπτης Καθηγητής στα Πανεπιστήμια Βοστώνης και Μινεσότα, Πρόεδρος και Καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Όσλο, Πρόεδρος της Διεθνούς Επιτροπής Όζοντος και του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Είναι Πρόεδρος της Εθνικής Επιτροπής της Διεθνούς Ενώσεως Γεωδαισίας και Γεωφυσικής και μέλος της Ακαδημίας Αθηνών, της Academia Europaea, της Νορβηγικής Ακαδημίας Επιστημών και Γραμμάτων, της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών, της Ρωσικής Ακαδημίας Φυσικών Επιστημών και πολλών άλλων Ακαδημιών και επιστημονικών ιδρυμάτων.

Μεταξύ των πολλών διακρίσεων που έχει λάβει συμπεριλαμβάνονται το Παγκόσμιο Βραβείο Όζοντος του Προγράμματος Περιβάλλοντος του ΟΗΕ, καθώς επίσης και τα βραβεία της Αμερικανικής Γεωφυσικής Ένωσης (Excellence in Refereeing και Yoram Kaufman Award), της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Επιστημών (Blaise Pascal Medal), του Προγράμματος Περιβάλλοντος του ΟΗΕ, της Europa Nostra, της Γαλλικής Κυβέρνησης (Ταξιάρχης του Ακαδημαϊκού Φοίνικα), το Χρυσό Μετάλλιο του Δήμου Θεσσαλονίκης κ.ά. Είναι Επίτιμος Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Πατρών και του Πανεπιστημιακού Τμήματος του Αμερικανικού Κολεγίου ANATOLIA στη Θεσσαλονίκη και Επίτιμο Μέλος της Διεθνούς Επιτροπής Όζοντος.

Έχει επιβλέψει 50 μεταπτυχιακές διπλωματικές εργασίες και περισσότερες από 30 διδακτορικές διατριβές, ενώ έχει δημοσιεύσει εκατοντάδες επιστημονικές εργασίες. Έχει ιδρύσει ή συνιδρύσει τα εξής Επιστημονικά / Ερευνητικά Κέντρα: (1) Tο Κέντρον Ερεύνης Φυσικής της Ατμοσφαίρας και Κλιματολογίας της Ακαδημίας Αθηνών (2) Το Εργαστήριο Φυσικής της Ατμοσφαίρας του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ (1981) (3) Το Παγκόσμιο Κέντρο Χαρτογράφησης Όζοντος του Παγκόσμιου Μετεωρολογικού Οργανισμού του ΟΗΕ (1991) (4) Το Μεταπτυχιακό Πρόγραμμα στη «Φυσική του Περιβάλλοντος» του ΑΠΘ (1991) (5) Το Εργαστήριο Ατμοσφαιρικού Περιβάλλοντος του Ιδρύματος Ιατροβιολογικών Ερευνών της Ακαδημίας Αθηνών (2003) (6) Την Έδρα UNESCO για τις Φυσικές Καταστροφές στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών (2006) (7) Το Μουσείο Γεωαστροφυσικής στο Μέγαρο Σίνα του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (2008) (8) Το Navarino Environmental Observatory (NEO) στη Μεσσηνία, σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο της Στοκχόλμης, και την εταιρεία TEMES (2009). Είναι, επίσης, ιδρυτικό μέλος του Συλλόγου Φίλων του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης, Επίτιμο Μέλος του Φιλολογικού Συλλόγου «Παρνασσός» και άλλων πολιτιστικών Ιδρυμάτων.