Δευτέρες της Τέχνης στο ΑΠΘ «Κασσιανή, η βυζαντινή ποιήτρια και συνθέτιδα» Μουσικοθεατρικό αφιέρωμα

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει ένα μουσικοθεατρικό αφιέρωμα με τίτλο «Κασσιανή, η βυζαντινή ποιήτρια και συνθέτιδα», το οποίο θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 29 Μαΐου 2018 και ώρα 19.30, στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, στο πλαίσιο της σειράς πολιτιστικών εκδηλώσεων «Δευτέρες της Τέχνης στο ΑΠΘ».

Η παράσταση ενώνει τραγούδια, ψαλμωδίες, εικόνες, αφηγήσεις και δρώμενα γύρω από την προσωπικότητα της Οσίας Κασσιανής, μιας Σαπφούς του Μεσαίωνα και μιας Hildegard von Bingen της Ανατολής.

Το α΄ μέρος περιλαμβάνει ένα προοίμιο, ηχώ της Άλωσης της Κωνσταντινούπολης, από το χειρόγραφο της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος με αριθμό 2406, την παρουσίαση του βίου και του έργου της Κασσιανής, του ιστορικού πλαισίου της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας και τη μουσική ζωή της Πόλης κατά τον 9ο αιώνα, με αναφορά στο σύστημα των χορωδιών και στα εκπαιδευτήρια, το τραγούδι «Γιατί πουλί μ’ δεν κελαϊδείς;», καθώς και αυτοσχεδιασμούς και δρώμενα με θέμα τη ζωή της Κασσιανής σε νεαρή ηλικία.

Στο β΄ μέρος παρακολουθούμε στιγμιότυπα από τη μοναχική ζωή της Κασσιανής και του έργου της, μέσα από τα αριστουργηματικά τροπάριά της, όπως «Η Έδεσσα ευφραίνεται», «Υπέρ την των Ελλήνων παιδείαν», «Την πεντάχορδον λύραν» και «Κύριε η εν πολλαίς αμαρτίαις», σε παλαιό στιχηραρικό μέλος από μουσικά χειρόγραφα του 14ου και 19ου αιώνα, καθώς και το «Αυγούστου μοναρχήσαντος» του Ιακώβου Πρωτοψάλτου. Η παράσταση ολοκληρώνεται με αναφορά στην Πόλη του 1453 και το παραδοσιακό τραγούδι «Μοναχογιός ο Κωνσταντής».

Συμμετέχουν:

Η Ομάδα Παλαιογραφίας Βυζαντινής Μουσικής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ, υπό τη Διεύθυνση της Μαρίας Αλεξάνδρου

ο Χορός «Βυζαντινών Λόγος και Μέλος» του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ, υπό τη Διεύθυνση του Εμμανουήλ Γιαννόπουλου,

σε συνεργασία με:

την Ευαγγελία Σπυράκου, μέλος ΕΕΠ του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας,

τον Χορό Ψαλτών «Φιλαθωνίται», υπό τη Διεύθυνση του Δημήτριου Μανούση,

τη Γυναικεία Χορωδία «Αγία Ανυσία» της Ελληνικής Ένωσης για τη Μουσική Εκπαίδευση (ΕΕΜΕ) (Διεύθυνση Μαρία Αλεξάνδρου),

την Παιδική Χορωδία της Σχολής «Ιωσήφ ο Υμνογράφος» της Ι. Μητροπόλεως Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως, υπό τη Διεύθυνση της Αποστολίας Γοργολίτσα.

Συμμετέχουν ως σολίστ, μονοφωνάρηδες ή/και οργανοπαίκτες:

Δήμος Παπατζαλάκης (φωνή και ιδιαίτερη συμβολή στην εκμάθηση των χορωδιακών μελών της Ομάδας Παλαιογραφίας Βυζαντινής Μουσικής και της Γυναικείας Χορωδίας «Αγία Ανυσία»)

Αθηνά Κατσανεβάκη, μέλος ΕΕΠ του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ (φωνή)

Αναστασία Ζαχαριάδου (κανονάκι και διδασκαλία κανονακιού)

Παναγιώτης Σάρμας (κλαρίνο)

Ευαγγελία Γούβαλη (φωνή)

Αποστολία Γοργολίτσα (φωνή, μπεντίρ)

Αναστασία Γκουδίνα (κανονάκι)

Δημοσθένης Σπανουδάκης (παραδοσιακά έγχορδα)

Γεώργιος Τσαπράνης (παραδοσιακά έγχορδα)

Constantin Răileanu (κανονάκι)

Αντώνης Ματθαιάδης (κλαρίνο)

Τους ρόλους ερμηνεύουν οι:

Αλεξάνδρα Τσίτση (Κασσία σε μικρή ηλικία)

Κατερίνα Αντωνιάδου (Νεαρή Κασσία)

Ναυσικά Κουλούρη (Κασσία μοναχή)

Μαρία Γιανγκιτσέρη (Θεοδώρα)

Απόστολος Κουκούτσης (Θεόφιλος)

Ευθυμία Καπαγερίδου (Ευφροσύνη)

Εμμανουήλ Γιαννόπουλος (Θεόδωρος Στουδίτης)

π. Προκόπιος Διδίλης (Ματθαίος Δομέστικος)

Αλέξανδρος Σιδηρόπουλος (παλατιανός)

Τους ρόλους των αφηγητών ερμηνεύουν φοιτητές και φοιτήτριες του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ και μέλη των χορωδιών.

Κοστούμια: Κατερίνα Αντωνίου

Σκηνική επιμέλεια: Ευθυμία Καπαγερίδου

Συντονιστές: Μαρία Αλεξάνδρου, Αν. Καθηγήτρια του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ, και Εμμανουήλ Γιαννόπουλος, Επίκ. Καθηγητής του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του ΑΠΘ.

Η είσοδος είναι ελεύθερη για το κοινό.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την υποστήριξη της ΕΑΔΠ ΑΠΘ.

Επισυνάπτεται η αφίσα της παράστασης.