Χιλιάδες οι επισκέπτες στο Περίπτερο του ΑΠΘ στην 83η ΔΕΘ

Ιδιαίτερα επιτυχημένη ήταν η συμμετοχή του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης στην 83η ΔΕΘ, που έριξε «αυλαία» χθες, καθώς χιλιάδες κόσμου επισκέφθηκαν τον εκθεσιακό χώρο του ΑΠΘ, γνώρισαν από κοντά τα καινοτόμα τεχνολογικά επιτεύγματα του Πανεπιστημίου και συμμετείχαν στις παράλληλες εκδηλώσεις.

Κατά της διάρκεια λειτουργίας της Διεθνούς Έκθεσης, μικροί και μεγάλοι που επισκέφθηκαν το Περίπτερο του ΑΠΘ μέτρησαν τις νοητικές ικανότητες και τα αντανακλαστικά τους μέσω της καινοτόμου δραστηριότητας «Brain Run meets Remedes», εντυπωσιάστηκαν από τα αγωνιστικά μονοθέσια των ομάδων Αristurtle και ΑRΤ και τις επιτυχίες τους σε διεθνείς διαγωνισμούς, αλλά και από την εφαρμογή της ομάδας iCry2Talk που «μεταφράζει» το κλάμα του μωρού. Παράλληλα, ενημερώθηκαν για την πλατφόρμα ειδήσεων «Stay Conn App», που επιλέχθηκε από την Google μεταξύ 1.000 προτάσεων, αλλά και για το ερευνητικό έργο του Τομέα Αμερικανικής Λογοτεχνίας του ΑΠΘ και τις συνεργασίες του Αριστοτελείου με Ιδρύματα των ΗΠΑ.

Τα βλέμματα και τον θαυμασμό των χιλιάδων επισκεπτών του εκθεσιακού χώρου του Πανεπιστημίου συγκέντρωσε το νέο μη-επανδρωμένο αερόχημα Delaer RX-3, το οποίο θα υποστηρίζει ανθρωπιστικές αποστολές σε νησιά της άγονης γραμμής και σε απομονωμένες περιοχές του ελλαδικού χώρου.

To Delaer RX-3 εντυπωσίασε και τον Πρόεδρο της Ν.Δ., Κυριάκο Μητσοτάκη, ο οποίος επισκέφθηκε το Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου 2018 το Περίπτερο του ΑΠΘ. Ο κ. Μητσοτάκης, αφού έγινε δεκτός από τον Πρύτανη του ΑΠΘ, Καθηγητή Περικλή Α. Μήτκα, και τον Αντιπρύτανη Οικονομικών, Καθηγητή Νικόλαο Βαρσακέλη, περιηγήθηκε στο περίπτερο και με πολύ ενδιαφέρον ζήτησε να ενημερωθεί για τα εκθέματα και για τα πιθανά πεδία εφαρμογών κάποιων από αυτά.

Ζήτησε να πληροφορηθεί για  τα τεχνικά χαρακτηριστικά του Delaer RX-3, τις δυνατότητές του, καθώς και για τις αποστολές που μπορεί να εκτελέσει, υπογραμμίζοντας ότι ο ίδιος θα δώσει έμφαση στην έρευνα που αφορά τις νέες τεχνολογίες και τη σύνδεση των ΑΕΙ με την πραγματική οικονομία. «Θα στηρίξουμε κάθε προσπάθεια εφαρμοσμένης έρευνας σε αντικείμενα που έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον», είπε.

Επισήμανε ακόμη ότι «τα πανεπιστήμια πρέπει να διαθέτουν αγγλόφωνα προγράμματα, με δίδακτρα, τόσο σε προπτυχιακό όσο και σε μεταπτυχιακό επίπεδο, ώστε να γίνουν ανταγωνιστικά αλλά και να έχουν πρόσθετα έσοδα».

Τέλος, αναφέρθηκε στην ανάγκη τα αυτοκίνητα να προχωρήσουν στην ηλεκτροκίνηση. Γι’ αυτόν τον λόγο, κατά τον ίδιο, πρέπει να αναπτυχθούν οι τεχνολογίες για να υπάρχουν ηλεκτρικά αυτοκίνητα σε όλη την Ελλάδα και από τα πανεπιστήμια και από τις εταιρείες και από τα ερευνητικά κέντρα. Μάλιστα, ο κ. Μητσοτάκης είπε ότι σκοπεύει να ανακοινώσει ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα σχετικά με την ηλεκτροκίνηση στην Ελλάδα.

Το Περίπτερο του ΑΠΘ επισκέφθηκε την Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου 2018 ο Αμερικανός Πρόξενος στη Θεσσαλονίκη Γκρέγκορι Φλέγκερ. Εκεί, αφού τον υποδέχτηκαν ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Περικλής Α. Μήτκας και η Αντιπρύτανις Προγραμματισμού και Ανάπτυξης του ΑΠΘ, Δέσποινα Κλαβανίδου, ξεναγήθηκε στα πλούσια εκθέματα. Ο Πρόξενος των Ηνωμένων Πολιτειών συνομίλησε με τους φοιτητές και έδειξε ενδιαφέρον  για την καινοτομία που αναπτύσσει το ΑΠΘ.