Η Πολυτεχνική Σχολή του ΑΠΘ τιμά τον αγωνιστή απόφοιτό της Θωμά Βασιλειάδη

Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, με την ευκαιρία της επετείου της εξέγερσης του Πολυτεχνείου, θα τιμήσει τη μνήμη του αποφοίτου της, Θωμά Βασιλειάδη, ενός ανθρώπου που στα χρόνια της επτάχρονης δικτατορίας αγωνίστηκε για την αποκατάσταση της δημοκρατίας, φυλακίστηκε γι’ αυτό από τη χούντα και σημάδεψε με την παρουσία και τον λόγο του το φοιτητικό κίνημα στα χρόνια της μεταπολίτευσης.

Η Πολυτεχνική Σχολή έχει ήδη τοποθετήσει αναμνηστική πλακέτα στην είσοδο της Σχολής προς τιμήν του, θέλοντας να υπενθυμίσει ότι η παροχή της γνώσης δεν αποτελεί έναν μονοδιάστατο ουδέτερο δρόμο στην κοινωνία, αλλά ότι είναι άρρηκτα δεμένη με την ελευθερία και τη δημοκρατία.

Η εκδήλωση στη μνήμη του Θωμά Βασιλειάδη θα πραγματοποιηθεί στον χώρο της Πολυτεχνικής Σχολής, στις 12 το μεσημέρι της 17ης Νοεμβρίου.

Στην εκδήλωση θα παραστεί η οικογένεια του τιμωμένου.