Αποκαλυπτήρια έργου αφιερωμένου στους Εβραίους φοιτητές του ΑΠΘ – μάρτυρες του Ολοκαυτώματος & Απονομή υποτροφιών από την Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης

Τα αποκαλυπτήρια του έργου που θα κοσμεί  την είσοδο (φουαγιέ) της Αίθουσας Τελετών του ΑΠΘ και είναι αφιερωμένο στη μνήμη των Εβραίων φοιτητών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου – μαρτύρων του Ολοκαυτώματος, θα πραγματοποιηθούν, την Πέμπτη 7 Μαρτίου 2019, στις 12.30, στην είσοδο της Αίθουσας Τελετών.

Με το έργο αυτό, το  οποίο φιλοτέχνησε o Καθηγητής του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών του ΑΠΘ και εικαστικός Ξενής Σαχίνης, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης αποτίει φόρο τιμής στους Εβραίους φοιτητές του, ζώντες και νεκρούς, που μαρτύρησαν  στο Ολοκαύτωμα και κρατά παράλληλα άσβεστη τη μνήμη.

Σύμφωνα με τον Ξενή Σαχίνη,  «η μνήμη είναι ο άδηλος αρωγός της Νέμεσης, που έχει επέλθει σε έναν άμεσο μεταγενέστερο χρόνο από την ύβριν και το έγκλημα. Αποτρόπαια, λοιπόν, η μνήμη των θυτών ως προσώπων και ως λειτουργών πολιτικών συστημάτων που παράγουν ρατσιστικό μίσος και ολοκληρωτισμό, που παράγουν τον Ναζισμό. Το Πανεπιστήμιο είναι ο κατεξοχήν χώρος όπου πρέπει να δεσπόζει η πίστη στον άνθρωπο, πέρα από χρώμα και θρησκεία. Το ΑΠΘ τιμά τους φοιτητές του που μαρτύρησαν και χάθηκαν σε χώματα μακριά, πέρα από τον ορίζοντα της λογικής και της καθαρής γνώσης. Η μνήμη είναι ιαματική, αλλά λειτουργεί και προληπτικά. Ας κρατούμε τα χαράγματά της ζωντανά».

Μετά το πέρας της τελετής αποκαλυπτηρίων, θα απονεμηθούν για πρώτη φορά οι υποτροφίες «Αλμπέρτος Ναρ» και «Ανδρέας Σεφιχά», οι οποίες χορηγούνται  από την Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης (ΙΣΡ) μέσω της Έδρας Εβραϊκών Σπουδών του ΑΠΘ.

Πιο συγκεκριμένα, οι φοιτήτριες-υπότροφοι είναι οι:

• Μαρία Πανταζή, προπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, η οποία  έλαβε την υποτροφία «Ανδρέας Σεφιχά» για την εργασία της με θέμα τη συμμετοχή των Ελλήνων Εβραίων στην εθνική αντίσταση.

• Πολυξένη Ελευθερίου, υποψήφια Διδάκτορας του Τμήματος Φιλοσοφίας και Παιδαγωγικής της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, η οποία έλαβε την υποτροφία «Αλμπέρτος Ναρ» για τη διδακτορική της διατριβή με θέμα τον αντισημιτισμό στο διαδίκτυο.

Στόχος της χορήγησης των υποτροφιών είναι η ανάδειξη πτυχών της ιστορίας και του πολιτισμού της Ισραηλιτικής Κοινότητας Θεσσαλονίκης, καθώς και του υλικού του Ιστορικού Αρχείου και των Συλλογών του Μουσείου της ΙΣΡ.

Σημειώνεται ότι θα προηγηθεί, στις 11.00, στην Αίθουσα της Συγκλήτου του ΑΠΘ (Κτίριο Διοίκησης- 7ος όροφος), Συνέντευξη Τύπου με αφορμή τις εκδηλώσεις μνήμης για τα θύματα του Ολοκαυτώματος της Θεσσαλονίκης.