Ημερίδα από την Επιτροπή Φύλου και Ισότητας του ΑΠΘ: «Πρόληψη και καταπολέμηση των διακρίσεων που συνδέονται με την ταυτότητα ή/και την έκφραση φύλου και τον σεξουαλικό προσανατολισμό»

Η Επιτροπή Φύλου και Ισότητας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης διοργανώνει ημερίδα με τίτλο «Πρόληψη και καταπολέμηση των διακρίσεων που συνδέονται με την ταυτότητα ή/και την έκφραση φύλου και τον σεξουαλικό προσανατολισμό», η οποία θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 19 Μαρτίου 2019 και ώρες 9:30-14:30, στον 10ο όροφο του Πύργου της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ.

Στόχος της εκδήλωσης είναι η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση για την πρόληψη και την καταπολέμηση του σεξισμού και των διακρίσεων που συνδέονται με την ταυτότητα ή/και την έκφραση φύλου και τον σεξουαλικό προσανατολισμό, η προώθηση του σεβασμού της διαφορετικότητας, η διαμόρφωση/καλλιέργεια συμπεριληπτικής κουλτούρας, καθώς επίσης και η ευαισθητοποίηση σε θέματα που σχετίζονται με την άμεση ή έμμεση αναπαραγωγή επιβλαβών στερεοτύπων κατά των ΛΟΑΤΚΙ (LGBTQI) ατόμων (Λεσβιακά, Ομοφυλόφιλα, Αμφισεξουαλικά, Τρανς, Κουήρ, Ίντερσεξ).

Η ημερίδα έχει ένα θεωρητικό/εισαγωγικό και ένα πρακτικό/βιωματικό τμήμα.

Οι ενδιαφερόμενες/οι μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο e-mail: isotita-comm@auth.gr. Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Επισυνάπτονται το πρόγραμμα και η  αφίσα της εκδήλωσης.