7η Ημερίδα Διδακτικής από το Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ: «Διδάσκοντας τη γραμματική αλλιώς / Grammatik im DaF-Unterricht mal anders»

Tο Γραφείο Πρακτικής Άσκησης του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ θα πραγματοποιήσει την 7η Ημερίδα Διδακτικής με θέμα «Διδάσκοντας τη γραμματική αλλιώς/Grammatik im DaF-Unterricht mal anders», το Σάββατο 1 Ιουνίου 2019 και ώρες 10:30-16:00, στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ.

Οι Ημερίδες Διδακτικής του Τμήματος Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ, οι οποίες διοργανώνονται επί επτά συνεχή έτη -τα πέντε τελευταία σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Goethe Θεσσαλονίκης-, έχουν γίνει θεσμός, με τη συμμετοχή 300 εκπαιδευτικών και επιστημόνων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, καθώς επίσης και φοιτητριών/φοιτητών. Στόχος τους είναι η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη, η παρουσίαση καινοτόμων δράσεων και επιστημονικών θεωριών, καθώς και η σύνδεση της Τριτοβάθμιας με τις άλλες βαθμίδες εκπαίδευσης.

Στη φετινή, 7η Ημερίδα Διδακτικής, συμμετέχουν ως προσκεκλημένοι ομιλητές διακεκριμένοι και διεθνώς αναγνωρισμένοι επιστήμονες: o Ludger Hoffmann, Ομότιμος Καθηγητής στο Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Ντόρτμουντ (Τechnische Universität Dortmund) και o Maik Walter, Διευθυντής του Λαϊκού Πανεπιστημίου (Volkshochschule) «Gilberto-Bosques» του Βερολίνου.

Στη στρογγυλή τράπεζα που θα ακολουθήσει, με θέμα: «Grammatikunterricht an griechischen Institutionen /Η γραμματική στο μάθημα της Γερμανικής ως ξένης γλώσσας σε εκπαιδευτικά ιδρύματα στην Ελλάδα», συμμετέχουν ο Thorsten Grewing, Συντονιστής της Γερμανικής Γλώσσας στη Γερμανική Σχολή Θεσσαλονίκης, η Αναστασία Παπανακλή, Υπεύθυνη Εκπαιδευτικής Συνεργασίας και Ενημέρωσης Καθηγητών του Ινστιτούτου Goethe Θεσσαλονίκης και η Κωνσταντίνα Χρυσανθοπούλου, Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ07-Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Χαιρετισμό θα απευθύνει ο Γενικός Πρόξενος της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας στη Θεσσαλονίκη, Walter Stechel.

Η Ημερίδα Διδακτικής διεξάγεται στη γερμανική γλώσσα.

Η είσοδος είναι ελεύθερη, με απλή δήλωση συμμετοχής στον σύνδεσμο: http://daf-praktikum.del.auth.gr/reg/

Θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκεφθούν τον σύνδεσμο: http://daf-praktikum.del.auth.gr/ekdhloseis/7h-hmerida-didaktikis-2019

Επισυνάπτονται το πρόγραμμα και η αφίσα της εκδήλωσης.