Διεθνές Συνέδριο για τον Διαφωτισμό συνδιοργανώνει στη Ζάκυνθο το ΑΠΘ

Το Τμήμα Πολιτικών Επιστημών του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και η Σχολή Περιβάλλοντος του Ιόνιου Πανεπιστημίου συνδιοργανώνουν το 7ο Συνέδριο της Μεσογειακής Εταιρείας για τον Διαφωτισμό το Σάββατο 1 Ιουνίου (ώρα έναρξης: 17.00) και την Κυριακή 2 Ιουνίου 2019 (ώρα έναρξης: 17.30), στις εγκαταστάσεις της Σχολής, στη Ζάκυνθο.

Το Συνέδριο έχει θέμα «Πολιτική, Ανεκτικότητα και Λογοτεχνία στον Διαφωτισμό» και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του πρόσφατα εκλιπόντος Ισραηλινού συγγραφέα και διανοουμένου Άμος Οζ.

Μεταξύ των θεμάτων που θα συζητηθούν είναι:

• «Γυναίκες, Διαφωτισμός και η γέννηση του Φεμινισμού»
  • «Το ηθικο-πολιτικό πρόγραμμα του ιταλικού Διαφωτισμού»
  • «Ανεκτικότητα και ελευθερία σκέψης στον νεοελληνικό Διαφωτισμό: η περίπτωση του Ευγένιου Βούλγαρη»
  • «Εθνικότητα και εθνοτική ανεκτικότητα. Τρεις διαφορετικές απόψεις για το ‘‘Εβραϊκό Ζήτημα’’ την εποχή του νεοελληνικού Διαφωτισμού»
  • «Φιλοσοφική ουτοπία και πολιτικός πραγματισμός στον ισπανικό Διαφωτισμό»
  • «Εθνικισμός, ανεκτικότητα και η μετάβαση από τον Διαφωτισμό στον Φιλελευθερισμό»

Η Μεσογειακή Εταιρεία για τον Διαφωτισμό ιδρύθηκε από τον Καθηγητή του Τμήματος Πολιτικών Επιστημών του ΑΠΘ, Διονύση Δρόσο, το 2012. Έκτοτε έχει πραγματοποιήσει έξι συνέδρια: στη Ζάκυνθο, τη Χάιφα στο Ισραήλ, τη Σμύρνη, τη  Θεσσαλονίκη, την Κωνσταντινούπολη και την Ιερουσαλήμ.

Στόχος της Εταιρείας είναι η ανάπτυξη σχέσεων συνεργασίας μεταξύ ακαδημαϊκών και ερευνητών των Πολιτικών και Κοινωνικών Επιστημών των χωρών της Μεσογείου. Πιο συγκεκριμένα, η συγκριτική μελέτη των ιδεών και των αξιών του Διαφωτισμού, αλλά και ο βαθμός στον οποίο επηρέασαν τις κοινωνίες της Μεσογείου αποτελούν αντικείμενο έρευνας της Εταιρείας. Τα μέλη της  Εταιρείας επιδιώκουν  να βρεθεί μία κοινή γλώσσα για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που μαστίζουν τη σύγχρονη εποχή, τα οποία αφορούν την οικονομία, τις πολιτισμικές παραδόσεις, το φύλο, τη θρησκεία, τη δημοκρατία, την ανεκτικότητα στη διαφορά και τις νοοτροπίες.

Μέλη της Εταιρείας είναι διακεκριμένοι επιστήμονες από το Ισραήλ, την Τουρκία, την Ιταλία, τη Γαλλία, την Ισπανία. Μεταξύ αυτών και η Φάνια Οζ Ζαλτσμπέργκερ, κόρη του Άμος Οζ, η οποία είναι μέλος της Εταιρείας από την ίδρυσή της. Έχουν συμμετάσχει επίσης τόσο ως τακτικά μέλη της Εταιρείας όσο και σε Συνέδρια κορυφαίοι επιστήμονες εκτός Μεσογείου, από τις ΗΠΑ, τη Σκωτία, τη Γερμανία και τη  Ρωσία.

Η γλώσσα του Συνεδρίου είναι η αγγλική, ενώ οι εργασίες του είναι ανοιχτές στο κοινό.