Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρόγραμμα προχωρημένου επιπέδου της ελληνικής γλώσσας για τους υποτρόφους του ΙΚΥ 2019 από το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο πρόγραμμα προχωρημένου επιπέδου της ελληνικής γλώσσας 2019, το οποίο διοργάνωσε το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας (ΣΝΕΓ) του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης για τους υποτρόφους του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ). Η Τελετή Λήξης του προγράμματος πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019, στην Αίθουσα Τελετών «Αλέξανδρος Παπαναστασίου» του παλαιού κτιρίου της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε για πρώτη φορά από το Σχολείο Νέας Ελληνικής Γλώσσας του ΑΠΘ μετά από σχετική διαγωνιστική διαδικασία του ΙΚΥ στα ΑΕΙ της χώρας και συμμετείχαν σε αυτό συνολικά 24 υπότροφοι του ΙΚΥ από 15 χώρες (Αζερμπαϊτζάν, Αίγυπτο, Αργεντινή, Βουλγαρία, Γεωργία, Ισπανία, Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Λετονία, Ουγγαρία, Ουκρανία, Παλαιστίνη, Ρουμανία, Σερβία, Τουρκία, Χιλή).

Οι υπότροφοι, των οποίων το γλωσσικό επίπεδο στην ελληνική γλώσσα ήταν ιδιαίτερα υψηλό,  παρακολούθησαν  76 ώρες γλωσσικής διδασκαλίας προχωρημένου επιπέδου, καθώς και 23 ώρες σεμιναρίων πολιτισμού, 18 ώρες πολιτιστικές εκδηλώσεις και 3 εκπαιδευτικές εκδρομές (επισκέψεις σε μουσεία και αρχαιολογικούς χώρους της Θεσσαλονίκης), με στόχο την εμβάθυνσή τους στη γλώσσα, την ιστορία και τον πολιτισμό της Ελλάδας. Διήρκεσε από τις 23 Σεπτεμβρίου έως και τις 18 Οκτωβρίου 2019.

Κατά τη διάρκεια της Τελετής Λήξης του προγράμματος, χαιρετισμό απηύθυναν ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, ο Πρόεδρος του ΙΚΥ, Ομότιμος Καθηγητής του ΕΚΠΑ, Κυριάκος Αθανασίου, ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, Καθηγητής Δημήτριος Μαυροσκούφης, καθώς και ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εποπτείας του ΣΝΕΓ του ΑΠΘ, Καθηγητής Αναστάσιος Τσαγγαλίδης.

Επισυνάπτονται φωτογραφίες από την Τελετή Λήξης του προγράμματος.

Φωτογραφία 1: Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου.

Φωτογραφία 2: Ο Πρόεδρος του ΙΚΥ, Ομ. Καθηγητής του ΕΚΠΑ, Κυριάκος Αθανασίου.

Φωτογραφία 3: Ο Κοσμήτορας της Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ, Καθηγητής Δημήτριος Μαυροσκούφης.

Φωτογραφία 4: Ο Πρόεδρος της Επιτροπής Εποπτείας του ΣΝΕΓ του ΑΠΘ, Καθηγητής Αναστάσιος Τσαγγαλίδης.

Φωτογραφία 5:  Οι υπότροφοι του προγράμματος με τον Πρόεδρο του ΙΚΥ, Ομ. Καθηγητή του ΕΚΠΑ, Κυριάκο Αθανασίου, τον Πρόεδρο της Επιτροπής Εποπτείας του ΣΝΕΓ του ΑΠΘ, Καθηγητή Αναστάσιο Τσαγγαλίδη, και τον Γενικό Διευθυντή του ΙΚΥ, Φώτιο Αθανασίου.