Το ΑΠΘ συνδιοργανωτής της δράσης για άτομα με ειδικές ανάγκες «Νιώσε Διαφορετικός»

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, εμφορούμενο από ιδιαίτερη ευαισθησία σε θέματα που σχετίζονται με ευπαθείς κοινωνικές ομάδες, συμμετέχει ως συνδιοργανωτής στη βιωματική δράση με τίτλο «Νιώσε Διαφορετικός», που ξεκίνησε σήμερα, Δευτέρα 2 Δεκεμβρίου, και θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου 2019, στο Περίπτερο 12 της ΔΕΘ (ώρες: 9 π.μ. – 5 μ.μ.).

Η δράση διοργανώνεται με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Αναπηρίας στις 3 Δεκεμβρίου. Απευθύνεται τόσο σε μαθητές σχολείων που είναι οι αυριανοί διαμορφωτές του κοινωνικού γίγνεσθαι, όσο και σε πολίτες που επιθυμούν να βιώσουν αυτή την εμπειρία. Συγκεκριμένα, οι συμμετέχοντες θα βιώσουν για λίγα λεπτά, σε ένα περιβάλλον προσομοίωσης, τις δυσκολίες  που αντιμετωπίζει ένας πολίτης που κυκλοφορεί με καρότσι, που δεν βλέπει, αλλά και τον τρόπο με τον οποίο βιώνει τον κόσμο ένα άτομο με αυτισμό. Στο πλαίσιο αυτό, η δράση στοχεύει  να αναδείξει τους αποκλεισμούς και την περιθωριοποίηση που υφίστανται τα άτομα με αναπηρία, ευαισθητοποιώντας ταυτόχρονα τους πολίτες.

Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, κατά την τελετή έναρξης σήμερα το πρωί, εξέφρασε τη χαρά του που το Αριστοτέλειο κλήθηκε να συμπράξει και να στηρίξει αυτήν τη δράση για έναν κόσμο περισσότερο αλληλέγγυο κι ανεκτικό στη διαφορετικότητα.

«Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, με δική του πρωτοβουλία, δημιούργησε και συνεχώς αναπτύσσει δομές για την υποστήριξη φοιτητών και φοιτητριών οι σπουδές των οποίων εμποδίζονται. Η ‘‘Κοινωνική Μέριμνα Φοιτητών’’ αποτελεί μια υπηρεσία που θεσμοθετήθηκε πρόσφατα και είναι συνέχεια μιας προσπάθειας ετών, ώστε οι φοιτητές και οι φοιτήτριες με αναπηρίες να απολαμβάνουν διάφορες υπηρεσίες αντίστοιχες με αυτές που χρειάζονται. Η υπηρεσία αυτή δεν αποτελεί μια ακίνητη σφιχτή υπηρεσία που αρχίζει και τελειώνει με γραφειοκρατικά πρωτόκολλα. Πρόκειται για το κέντρο επικοινωνίας όλων των φοιτητών και φοιτητριών που η ακαδημαϊκή τους πορεία εμποδίζεται», τόνισε ο κ. Παπαϊωάννου.

Στη συνέχεια, ο Πρύτανης του ΑΠΘ στάθηκε στον εναγκαλισμό της διαφορετικότητας που «είναι η σφραγίδα της πραγματικής ισότητας,  η οποία θωρακίζεται μόνο μέσα από την ενίσχυση των δεσμών που προσφέρει η ανιδιοτελής αίσθηση της κοινωνικής ενότητας». Μάλιστα, δεν παρέλειψε να υπογραμμίσει ότι είναι υποχρέωση όλων μας «να σταθούμε δίπλα στους ανθρώπους που υψώνονται δυνατοί σε μια ζωή πάλης, με όνειρα και στόχους τα οποία μπορούν να πετύχουν και πετυχαίνουν διαρκώς. Σε αυτό το πλαίσιο των προσπαθειών, το Πανεπιστήμιο δεσμεύεται ότι θα συνεχίσει να αγωνίζεται μαζί με τους φοιτητές, ως μια μεγάλη ομάδα, σαν μία μεγάλη οικογένεια που έχει κοινό όραμα και στόχο για μια καλύτερη κοινωνία για όλους. Να θυμάστε ‘‘Η δύναμη βρίσκεται στις διαφορές, όχι στις ομοιότητες’’, όπως υποστήριξε και ο Covey. Ας μην φοβόμαστε, λοιπόν, ‘‘Βιώστε αυτήν τη διαφορετικότητα και νιώστε διαφορετικοί, μοναδικοί και ελεύθεροι’’».

Σημειώνεται ότι συνδιοργανωτές της δράσης, εκτός από το ΑΠΘ, είναι η ΔΕΘ – HELEXPO, η Μητροπολιτική Ενότητα Θεσσαλονίκης και ο Τομέας Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, η Περιφερειακή Διεύθυνση A/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, η Περιφερειακή Ένωση Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας, ο Δήμος Αμπελοκήπων-Μενεμένης, η Αντιδημαρχία Κοινωνικής Πολιτικής Δήμου Θεσσαλονίκης, το Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Κεντρικής Μακεδονίας, ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Τυφλών (Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας), ο Πανελλήνιος Σύλλογος Παραπληγικών (Παράρτημα Κεντρικής Μακεδονίας), το Κέντρο «Σκύλοι Οδηγοί Ελλάδος»,  η Μονάδα Αυτιστικού Ατόμου «Ελπίδα» και  η κοινωνική οργάνωση «Μαζί για την οικογένεια και το παιδί».

Φωτογραφία 1: Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής  Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, χαιρετίζει τη δράση «Νιώσε Διαφορετικός». Δίπλα του διακρίνεται   η Πρόεδρος του Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας Κεντρικής Μακεδονίας και επιστημονικά υπεύθυνη της κοινωνικής οργάνωσης «Μαζί για την οικογένεια και το παιδί», Συλβάνα Καρασαββίδου.

Φωτογραφία 2: Από αριστερά, ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής  Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, o Τομεάρχης  Κοινωνικής Πολιτικής της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Δημήτρης Ασλανίδης, η Αντιπεριφερειάρχης Μητροπολιτικής Ενότητας Θεσσαλονίκης της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Βούλα Πατουλίδου, ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων – Μενεμένης, Λάζαρος Κυρίζογλου, ο Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Θεσσαλονίκης, Γενικός Γραμματέας της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Κεντρικής Μακεδονίας, Βασίλης Γάκης, και ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας, Αλέξανδρος Κόπτσης.