Με ιδιαίτερη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Εργαστήριο Μεταφοράς Τεχνολογίας, μια κοινή πρωτοβουλία του ΑΠΘ και της Protergia

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Εργαστήριο Μεταφοράς Τεχνολογίας (Technology Transfer Workshop) που διοργάνωσε το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, μέσω της Αντιπρυτανείας Έρευνας και Διά Βίου Εκπαίδευσης του ΑΠΘ, με την Protergia, τον Τομέα Ηλεκτρικής Ενέργειας της MYTILINEOS, μιας από τις κορυφαίες βιομηχανικές εταιρίες της χώρας. Το Εργαστήριο διεξήχθη την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019, στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ.

Στο Εργαστήριο έλαβαν μέρος πάνω από πενήντα (50) ερευνήτριες και ερευνητές του ΑΠΘ, ξεπερνώντας με τη συμμετοχή τους και τις ιδέες τους όλες τις προσδοκίες. Οι συμμετέχοντες κλήθηκαν να προσεγγίσουν πραγματικά προβλήματα της αγοράς ενέργειας με καινοτόμες ιδέες και με βάση τη μεθοδολογία του design thinking που για πρώτη φορά εφαρμόστηκε στην Ελλάδα μεταξύ Πανεπιστημίου και βιομηχανίας. Μέσω της προσέγγισης αυτής, συζητήθηκαν κρίσιμα θέματα του ενεργειακού κλάδου από επιστήμονες διαφορετικών γνωστικών πεδίων, ενώ αναδείχθηκαν ευκαιρίες συνεργασίας μέσω κοινών ερευνητικών προγραμμάτων, βιομηχανικών διδακτορικών και άλλων συνεργατικών δράσεων.

Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, δήλωσε: «Ως Πρυτανικές Αρχές χαιρετίζουμε αυτές τις πρωτοβουλίες που δεν έχουν στόχο μόνο το σήμερα αλλά και το αύριο. Το ΑΠΘ αποδεικνύει μέσω αυτών των δράσεων όχι μόνο την εξωστρέφειά του αλλά κυρίως το πόσο σημαντική είναι η σύνδεση της θεωρίας με την πράξη, η σύνδεση του Πανεπιστημίου με την αγορά εργασίας. Στόχος μας είναι να δημιουργηθούν οι γέφυρες εκείνες έτσι ώστε οι απόφοιτοί μας, το επίπεδο των οποίων είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικό τόσο στο εσωτερικό της χώρας όσο και στο εξωτερικό, να συνεχίσουν να εργάζονται στην Ελλάδα».

O Αντιπρύτανης Έρευνας και Διά Βίου Εκπαίδευσης του ΑΠΘ, Αν. Καθηγητής Ευστράτιος Στυλιανίδης, τόνισε ότι είναι ξεκάθαρος στόχος της Αντιπρυτανείας η κινητοποίηση των ερευνητριών και ερευνητών του ΑΠΘ σε δράσεις πέρα από τις συνηθισμένες που θα τους δώσουν νέα κίνητρα και θα τους φέρουν αντιμέτωπους με νέες προκλήσεις, ενισχύοντας έμπρακτα την εξωστρέφεια του μεγαλύτερου Πανεπιστημίου της χώρας προς τη βιομηχανία. Ο κ. Στυλιανίδης υπογράμμισε, επίσης, «ότι αυτή είναι μία πολύ σημαντική πρωτοβουλία, της οποίας θα ακολουθήσουν πολύ περισσότερες προς μία κατεύθυνση: το ΑΠΘ να γίνει πόλος έλξης για τη βιομηχανική έρευνα σε όλους τους κρίσιμους τομείς της ελληνικής οικονομίας».

Σύμφωνα τον Εισηγητή και Συντονιστή του Εργαστηρίου, Δρ. Βασίλη Νικολόπουλο, Επικεφαλής Εφαρμοσμένης Έρευνας, Ανάπτυξης και Καινοτομίας της Protergia – MYTILINEOS, ερευνητές από διαφορετικά επιστημονικά πεδία κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν προκλήσεις που σχετίζονται με την ηλεκτροκίνηση, φέρνοντας η καθεμία και ο καθένας τη δική του εμπειρία και τις γνώσεις της επιστήμης του, ώστε να δώσουν λύσεις σε πραγματικά προβλήματα της αγοράς. «Στον τομέα της ηλεκτροκίνησης υπάρχει πρόσφορο έδαφος για ιδέες καινοτομίας», υπογράμμισε ο κ. Νικολόπουλος.

Επισυνάπτονται φωτογραφίες:

Φωτογραφία 1:  Ο Πρύτανης του ΑΠΘ, Καθηγητής Νικόλαος Γ. Παπαϊωάννου, (κέντρο), ο Επικεφαλής Εφαρμοσμένης Έρευνας, Ανάπτυξης και Καινοτομίας της Protergia – MYTILINEOS, Εισηγητής και Συντονιστής του Εργαστηρίου, Δρ. Βασίλης Νικολόπουλος, (αριστερά) και ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Διά Βίου Εκπαίδευσης του ΑΠΘ, Αν. Καθηγητής Ευστράτιος Στυλιανίδης (δεξιά).

Φωτογραφία 2: Στιγμιότυπο από τη διεξαγωγή του Εργαστηρίου.