Το ΑΠΘ για την απώλεια του Δημήτρη Φατούρου

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης αποχαιρετά με σεβασμό έναν δικό του άνθρωπο, ένα εκλεκτό  μέλος της οικογένειάς του, τον πρώην Πρύτανη (1983-1988), Ομότιμο Καθηγητή Δημήτρη Φατούρο. Οι Πρυτανικές Αρχές του ΑΠΘ εκφράζουν τη βαθύτατη θλίψη τους για την απώλεια του σπουδαίου αρχιτέκτονα ο οποίος άφησε ανεξίτηλο το αποτύπωμά του στην πορεία του Αριστοτελείου.

Ο Δημήτρης Φατούρος, χαρισματικός και πολυπράγμων, υπήρξε ένα από τα σημαντικότερα πρόσωπα του ΤμήματοςΑρχιτεκτόνων Μηχανικών του ΑΠΘ, εμπνέοντας με τον λόγο και το έργο του πολλές γενιές αρχιτεκτόνων.Πανεπιστημιακός, αρχιτέκτονας, εικαστικός και συγγραφέας, ο Δημήτρης Φατούροςέχαιρε διεθνούς αναγνώρισης, ενώ διετέλεσε και Υπουργός Παιδείας.

Δάσκαλος της Αρχιτεκτονικής, παρέμεινε πάντα κοντά στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών του Αριστοτελείου και τους φοιτητές του. Η δημιουργική ακαδημαϊκή του διαδρομή και το πολύπλευρο έργο του αποτελούν πυξίδα για την οικογένεια του Αριστοτελείου.