Ανακοινώσεις ΑΠΘ 10.03.2015

10.03.2015
Εκδηλώσεις:

Μουσικοθεατρική παράσταση «’Ανάθιμά σι ξενιτιά τόσα φαρμάκια π’όχεις»

Μουσικοθεατρική παράσταση «’Ανάθιμά σι ξενιτιά τόσα φαρμάκια π’όχεις», από το Μουσικό Πολύτροπο

Το «Μουσικό Πολύτροπο» του Τμήματος Μουσικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. σας προσκαλεί στην μουσικοθεατρική παράσταση «’Ανάθιμά σι ξενιτιά τόσα φαρμάκια π’όχεις» που βασίζεται σε παραδοσιακά τραγούδια και χορούς από τις περιοχές της Ηπείρου, της Μακεδονίας και της Θράκης.

ΚΕΣΥΨΥ ΑΠΘ: Ομάδα Διαχείρισης Άγχους

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του Κέντρου Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ) για μια ακόμα χρονιά θα διεξαχθεί Ομάδα Διαχείρισης Άγχους απευθυνόμενες σε φοιτητές από όλες τις σχολές του Α.Π.Θ.

Νέα καινοτόμα εφαρμογή, για υπολογιστές και κινητά τηλέφωνα με λειτουργικό android, που αναπτύχθηκε στο πλαίσιο του ερευνητικού προγράμματος, με τίτλο: «Σύστημα Σχεδίασης Προηγμένων Τουριστικών Υπηρεσιών - Advanced Tourism Planning System (ATLAS)» από το Εργαστήριο Τεχνητής Νοημοσύνης και Ανάλυσης Πληροφοριών του Α.Π.Θ.

Νέα:

Ποτέ ξανά. Θεσσαλονίκη-Άουσβιτς. 72 χρόνια από την αναχώρηση του πρώτου συρμού

Συμβολική πορεία στη μνήμη των 50.000 Θεσσαλονικέων Εβραίων που θανατώθηκαν στα κρεματόρια.
Αφετηρία θα είναι η πλατεία Ελευθερίας, στην οποία άρχισαν τα ανθεβραϊκά μέτρα τον Ιούλιο του 1942.

Ημερίδα για τις Δράσεις «Marie Sklodowska-Curie» στον Ορίζοντα 2020

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης (ΕΚΕΤΑ) και το Εθνικό Κέντρο τεκμηρίωσης (ΕΚΤ) σας προσκαλούν στην ημερίδα με θέμα: “ Δράσεις «Marie Sklodowska-Curie» στον Ορίζοντα 2020”.