Ανακοινώσεις 17.09.2015

17.09.2015
Εκδηλώσεις:

Φοιτητική Εβδομάδα: πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος

Ύστερα από την εντυπωσιακή ανταπόκριση που είχαμε από τους φοιτητές και την αγάπη που επέδειξαν στον θεσμό της «ΦΕ», με ιδιαίτερη  χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η «Φοιτητική Εβδομάδα» θα διεξαχθεί ξανά από 11/11/2015 έως και τις 12/12/2015.

Το ΑΠΘ ανοίγει τα δεδομένα του

Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης είναι το 1ο ελληνικό πανεπιστήμιο που ανταποκρίθηκε στην πρόσκληση συγκρότησης "Μητρώου Ανοικτών Δεδομένων του Δημοσίου", δημοσιεύοντας επτά σύνολα δεδομένων σε ανοικτό και μηχαναγνώσιμο μορφότυπο.

Νέα:

Αναγόρευση του καθηγητή Armin Gruen σε επίτιμο διδάκτορα του ΑΠΘ

Η Κοσμητεία της Πολυτεχνικής Σχολής και το Τμήμα Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, διοργανώνουν εκδήλωση αναγόρευσης σε επίτιμο διδάκτορα του ΑΠΘ, τον καθηγητή του Ελβετικού Ομοσπονδιακού Ινστιτούτου Τεχνολογίας  Ζυρίχης (ETH) Armin Gruen.

Ημερίδα: "Trends in Photogrammetry" .

Το Τμήμα Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σας προσκαλεί να συμμετέχετε σε επιστημονική ημερίδα.

Η ημερίδα διοργανώνεται προς τιμή του Καθηγητή Armin Gruen, επίτιμου διδάκτορα του Τμηματος.

XXXI Πανελλήνιο Συνέδριο Φυσικής Στερεάς Κατάστασης και Επιστήμης Υλικών

Το XXXI Πανελλήνιο συνέδριο Φυσικής Στερεάς Κατάστασης και Επιστήμης Υλικών θα διεξαχθεί στο ξενοδοχείο Porto Palace Hotel στη Θεσσαλονίκη από 20 ως 23 Σεπτεμβρίου 2015 υπό την αιγίδα του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ.