Ανακοινώσεις 25.09.2015

25.09.2015
Εκδηλώσεις:

Νέα διάκριση για τη φοιτητική ομάδα ART του ΑΠΘ

Η φοιτητική ομάδα Formula Aristotle Racing Team (ART) του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, κατέκτησε τη 2η θέση στον Διεθνή Διαγωνισμό Formula Student, που πραγματοποιήθηκε στο Varano της Ιταλίας στις 11/9/2015.

Νέα:

Ερευνώντας τον τύμβο Καστά της Αμφίπολης: 2012-2014

Στην εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2015 και ώρα 18:00 στην Αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, θα παρουσιαστεί η ανασκαφική έρευνα στον Τύμβο Καστά Αμφίπολης, κατά το χρονικό διάστημα 2012 μέχρι και 2014, καθώς επίσης και η γεωφυσική και γεωλογική έρευνα στον τύμβο.

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΙΙ: Τελική Εκδήλωση. Παρουσιάσεις Διδακτορικών Διατριβών.

111 νέοι ερευνητές από το σύνολο σχεδόν των επιστημονικών περιοχών θα παρουσιάσουν, σε ειδική Ημερίδα, τα αποτελέσματα των ερευνών τους που περιλαμβάνονται στις διδακτορικές διατριβές που εκπονήθηκαν στο πλαίσιο του προγράμματος «ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΙΙ». Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου 2015 και ώρα 9.30, στο ΚΕ.Δ.Ε.Α. του ΑΠΘ.

Βιωματικό Εργαστήρι: «Από το άγχος στην ηρεμία. Τεχνικές πρόληψης και διαχείρισης του άγχους»

Με στόχο να υποστηρίξει τους φοιτητές στην έναρξη του καινούργιου ακαδημαϊκού έτους το  Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ.) διοργανώνει ένα βιωματικό εργαστήρι με τίτλο «Από το άγχος στην ηρεμία. Τεχνικές πρόληψης και διαχείρισης του άγχους» που αποτελείται από δύο δίωρες συναντήσεις. Θα διεξαχθεί Τετάρτη 30/9 και Πέμπτη 1/10/2015 από 11πμ έως 13μμ στο αμφιθέατρο «Αχιλλέας Πανέτσος» της Κτηνιατρικής Σχολής Α.Π.Θ.