Στυλιανίδης Ευστράτιος

Υποψηφιότητα για:
Πρυτανικές Εκλογές
Τίτλος:
Αναπληρωτής Καθηγητής Τμήματος Μηχανικών Χωροταξίας και Ανάπτυξης, Πολυτεχνική Σχολή
Στοιχεία Επικοινωνίας:

Tηλ. + 30-2310-995973

Email: sstyl@auth.gr

Φωτογραφία:
Θέση Υποψηφιότητας:
Υποψήφιος Αντιπρύτανης
Κείμενο καλωσορίσματος:

Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ενημερώσω ότι είμαι υποψήφιος για τη θέση του Αντιπρύτανη του ΑΠΘ στις Πρυτανικές εκλογές.

Στόχος μου είναι να εργαστώ με βάση επιτυχημένα διεθνή πρότυπα στον τομέα της Έρευνας και της Ανάπτυξης για το πανεπιστήμιο της επόμενης γενιάς. Θέλω να συνδράμω προκειμένου να αλλάξει η νοοτροπία και η πρακτική της διοίκησης του μεγαλύτερου πανεπιστημίου της χώρας. Το ΑΠΘ μπορεί να είναι πανεπιστήμιο-ηγέτης, φωτεινό παράδειγμα τολμηρών αποφάσεων. Προτείνω και θέτω στην κρίση σας ένα Πρόγραμμα Αρχών και Θέσεων για την Έρευνα, την Ανάπτυξη και τη Σύνδεση του Πανεπιστημίου με την Επιχειρηματικότητα και την Αγορά Εργασίας, με όρους Υπεύθυνης Καινοτομίας στην Έρευνα. Επιδίωξη μου είναι οι πολλοί και ικανοί συνάδελφοι να έχουν ευκαιρίες να παράξουν νέα γνώση, νέες ιδέες, νέα προϊόντα και υπηρεσίες για το πανεπιστήμιό μας και την Ελλάδα. Κατά την άποψή μου το πανεπιστήμιο είναι απαραίτητο, στο πλαίσιο των δυνατοτήτων που δίνει το Σύνταγμα της χώρας, να συμπράξει με τον ιδιωτικό τομέα, προκειμένου να υλοποιηθούν έργα Έρευνας και Ανάπτυξης προς όφελος της κοινωνίας και της οικονομίας. Είναι εξίσου απαραίτητη η ανάδειξη της σημαντικής και ουσιώδους κοινωνικής προσφοράς των μελών του ΑΠΘ, μέσω του πολυσχιδούς ερευνητικού, κλινικού και συμβουλευτικού έργου που παράγουν.