«Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία»

Ο Τομέας Κλασικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας του ΑΠΘ, σε συνεργασία με το Τμήμα Κλασικών Σπουδών του Πανεπιστημίου «William & Mary» των ΗΠΑ, διοργανώνει το 16o Διεθνές Συνέδριο, με τίτλο: «Trends in Classics».

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί από 29/9 έως 1/10/2022, στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ, με τη συμμετοχή 30 μελετητών εγνωσμένου κύρους από διάφορα γνωστικά πεδία των αρχαιογνωστικών επιστημών.

Σύμφωνα με τους διοργανωτές, οι ανακοινώσεις του Συνεδρίου διερευνούν την έννοια της ταυτότητας στον ελληνορωμαϊκό κόσμο συνδέοντάς την με την έννοια της μνήμης και της τελετουργίας από διεπιστημονική σκοπιά: τόσο μέσα από τα μνημεία του υλικού πολιτισμού (επιγραφές, εικαστικές τέχνες, αρχιτεκτονική κ.ά.) όσο και μέσα από τα ιστορικά, λογοτεχνικά και ρητορικά κείμενα. Μέσω αυτών των τεκμηρίων οι ομιλητές στοχεύουν να καταδείξουν τον καθοριστικό ρόλο που διαδραματίζουν στη συγκεκριμένη διαδικασία οι θρησκευτικές παραδόσεις, οι νόμοι, τα έθιμα, οι ιεροτελεστίες ή άλλες παράμετροι και αντιλήψεις.

Στο Συνέδριο συμμετέχουν ως ομιλητές διακεκριμένοι επιστήμονες, διεθνώς καταξιωμένοι για το έργο τους στην Κλασική Φιλολογία, και τις ανθρωπιστικές επιστήμες εν γένει, μεταξύ των οποίων οι Καθηγητές του Πανεπιστημίου «William & Mary» Βασιλική Πανούση και William Hutton, η Καθηγήτρια του «Emory University» και Διευθύντρια της Αμερικανικής Σχολής Κλασικών Σπουδών στην Αθήνα (ASCSA) Bonna Wescoat, η Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου «St. Andrews» και Διευθύντρια της Βρετανικής Σχολής Αθηνών (BSA), Rebecca Sweetman, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Cambridge Philip Hardie, oι Καθηγητές του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης Gregory Hutchinson και Ewen Bowie, κ.ά.

Επίσημη γλώσσα του Συνεδρίου είναι η αγγλική. Οι εργασίες του Συνεδρίου είναι ανοιχτές για το κοινό. Θα χορηγηθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί διαδικτυακά από τον σύνδεσμο:

Επισυνάπτονται η αφίσα και το πρόγραμμα του Συνεδρίου.