Συλλυπητήρια ανακοίνωση UNESCO

Συλλυπητήρια Ανακοίνωση

H Έδρα UNESCO για την Εκπαίδευση στα Δικαιώματα του Ανθρώπου, τη Δημοκρατία και την Ειρήνη εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη και οδύνη της για την απώλεια της Ομότιμης Καθηγήτριας του ΑΠΘ Δήμητρας Παπαδοπούλου. Η Δήμητρα Παπαδοπούλου ίδρυσε το 1997 στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης την πρώτη Έδρα UNESCO σε ελληνικό ακαδημαϊκό ίδρυμα, ως αποτέλεσμα του οράματος, της επιστημονικής εγρήγορσής της στα πεδία της Κοινωνικής Ψυχολογίας και της Εκπαίδευσης για την Ειρήνη, καθώς και της βαθιάς πεποίθησής της για την αναγκαιότητα διάχυσης ενός πολιτισμού ειρήνης στην εκπαίδευση και την κοινωνία. Εργάστηκε για την Έδρα ακούραστα, με αυταπάρνηση και απόλυτη αφοσίωση, με δυναμισμό και με ήθος για δύο δεκαετίες, ενώ υπηρέτησε τους ίδιους στόχους με το επιστημονικό έργο και τη δράση της, στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, σε όλη τη ακαδημαϊκή της πορεία. Ανέδειξε τη διεπιστημονικότητα του αντικείμενου της Έδρας UNESCO και τη σημασία του για την εκπαίδευση των φοιτητριών και φοιτητών όλων των επιστημονικών πεδίων του πανεπιστημίου μας. Η προσφορά της στην Έδρα και στο ΑΠΘ είναι και θα παραμείνει ανεκτίμητη.
Εκφράζουμε τα ειλικρινή και θερμά μας συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους της.

Η Διευθύντρια της Έδρας UNESCO

Καθηγήτρια Δέσποινα Κλαβανίδου