Το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο αποχαιρετά ένα εξέχον μέλος της οικογένειάς του, τον αγωνιστή Μανώλη Γλέζο

Οι Πρυτανικές Αρχές του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εκφράζουν τη βαθύτατη θλίψη τους για την απώλεια ενός σημαίνοντος μέλους της οικογένειας του ΑΠΘ και μιας από τις πλέον εμβληματικές μορφές της αντίστασης κατά του ναζισμού στα χρόνια της Κατοχής, του Μανώλη Γλέζου.

Ο Μανώλης Γλέζος είχε αναγορευθεί Επίτιμος Διδάκτορας του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της  Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ τον Μάρτιο του 2001.

Με δυναμισμό, θάρρος, αλλά και ευαισθησία, ο Μανώλης Γλέζος υπήρξε μαχητής υψηλών ιδανικών σε όλο το διάβα της ζωής του. Δραστήριος μέχρι τα βαθιά γεράματα, αφήνει πίσω του πλούσιο έργο με αγώνες τόσο από το μετερίζι της πολιτικής όσο και της δημοσιογραφίας. Η προσωπικότητά του θα αποτελεί πάντα πηγή έμπνευσης για το Αριστοτέλειο.