Δύο Νεφρικές Μεταμοσχεύσεις από τη Χειρουργική Κλινική Μεταμοσχεύσεων του ΑΠΘ / Πρώτη δωρεά οργάνων εν καιρώ πανδημίας

Δύο νεφρικές μεταμοσχεύσεις πραγματοποίησε η Χειρουργική Κλινική Μεταμοσχεύσεων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης εν καιρώ πανδημίας του κορονοϊού COVID-19, παρά το γεγονός της δραματικής έλλειψης μοσχευμάτων και της απουσίας μεταμοσχεύσεων που επικρατεί παγκοσμίως.

Η πρώτη Νεφρική Μεταμόσχευση πραγματοποιήθηκε στις 13 Μαρτίου 2020, αξιοποιώντας προσφερόμενο νεφρικό μόσχευμα από δότη χώρας-μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης, στην οποία μετέβη η ομάδα λήψης οργάνων της Χειρουργικής Κλινικής Μεταμοσχεύσεων του ΑΠΘ. Με την πρώτη δωρεά οργάνων στη Ελλάδα εν καιρώ πανδημίας πραγματοποιήθηκε με επιτυχία και η δεύτερη Νεφρική Μεταμόσχευση, στις 3 Απριλίου 2020.

Με ιδιαίτερη την αίσθηση της επιστημονικής ευθύνης και της κοινωνικής αλληλεγγύης, τα μέτρα πρόληψης μετάδοσης του ιού ήταν ιδιαίτερα αυξημένα, σε ό,τι αφορά τις διαδικασίες της δωρεάς οργάνων στο Μεταμοσχευτικό Κέντρο του Ιπποκράτειου Γενικού Νοσοκομείου Θεσσαλονίκης αλλά και σε όλα τα νοσοκομεία των πτωματικών δοτών. Το ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό της Μονάδας Εντατικής Θεραπείας (ΜΕΘ) του Γ.Ν.Θ. Ιπποκράτειο, παρά την εξουθένωσή του από τη «μάχη» με τον κορονοϊό, πραγματοποίησε όλες τις απαραίτητες διαδικασίες και διατήρησε τη λειτουργία των οργάνων του δότη, λαμβάνοντας όλα τα απαιτούμενα μέτρα προφύλαξης. Η κινητοποίηση και η συνεργασία ιατρών και νοσηλευτών πολλών ειδικοτήτων στο Ιπποκράτειο είχε ως αποτέλεσμα τις επιτυχείς μεταμοσχεύσεις.

Λήπτης της πρώτης μεταμόσχευσης νεφρικού μοσχεύματος ήταν 67χρονος ασθενής, ο οποίος υποβαλλόταν σε πρόγραμμα υποκατάστασης της νεφρικής λειτουργίας του για έντεκα χρόνια. Σήμερα έχει ήδη πολύ καλή νεφρική λειτουργία και απολαμβάνει τη θαλπωρή της οικογενείας του. Λήπτης της δεύτερης νεφρικής μεταμόσχευσης ήταν 31χρονος συνάνθρωπός μας, ο οποίος υποβαλλόταν σε πρόγραμμα υποκατάστασης της νεφρικής λειτουργίας του για περισσότερα από δέκα χρόνια.

Η Δωρεά Οργάνων αποδεικνύει την κοινωνική συνοχή και ευαισθησία που χρειάζεται όσο ποτέ στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε. Το Γ.Ν.Θ. Ιπποκράτειο ευχαριστεί  από ψυχής την οικογένεια του δεύτερου δότη, χάρη στην ευαισθησία της οποίας πραγματοποιήθηκε η πρώτη δωρεά οργάνων στην Ελλάδα εν καιρώ πανδημίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Χειρουργική Κλινική Μεταμοσχεύσεων του ΑΠΘ έχει να επιδείξει από την ίδρυσή της πλούσιο κλινικό και ερευνητικό έργο στη νεφρική μεταμόσχευση των ενηλίκων (1.660 μεταμοσχεύσεις), ενώ παραμένει το πιο ενεργό κέντρο στη μεταμόσχευση ήπατος (607 μεταμοσχεύσεις), στην παιδική νεφρική μεταμόσχευση (190 μεταμοσχεύσεις) και στη μεταμόσχευση παγκρέατος στον ελληνικό χώρο.

Από τον Ιανουάριο του 2020 έως σήμερα στη μεταμοσχευτική δραστηριότητα της Χειρουργικής Κλινικής Μεταμοσχεύσεων του ΑΠΘ, συμπεριλαμβάνονται πέντε (5) μεταμοσχεύσεις ήπατος, επτά (7) μεταμοσχεύσεις νεφρού από πτωματικό δότη και δύο (2) μεταμοσχεύσεις από ζώντα δότη, οι οποίες καθιστούν το Ιπποκράτειο Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης αλλά και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, βασικούς πυλώνες των μεταμοσχεύσεων στην Ελλάδα.

Πληροφορίες για τη Χειρουργική Κλινική Μεταμοσχεύσεων του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης παρέχονται στον σύνδεσμο: https://www.med.auth.gr/en/content/heiroyrgiki-kliniki-metamosheyseon