Το Δίκτυο των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων στα ΑΕΙ για τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων

«Η πρώην “Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων” (ΓΓΙΦ) από το Υπουργείο Εσωτερικών που ήταν εδώ και χρόνια μεταφέρθηκε αρχικά (το 2019) στο Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων και έγινε “Γενική Γραμματεία Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων” (Π.Δ. 84/2019 παρ.3 του άρθρου 7). Στον πρόσφατο ανασχηματισμό της κυβέρνησης ορίστηκε Υφυπουργός αρμόδια για τη δημογραφική πολιτική και την οικογένεια η κ. Συρεγγέλα, πρώην Γενική Γραμματέας Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων και με το Π.Δ. υπ. αρ. 3/6 Ιανουαρίου 2021), ενώ η “Γενική Γραμματεία Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων” μετονομάσθηκε σε “Γενική Γραμματεία Δημογραφικής και Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων” και εμπίπτει στην αρμοδιότητα της Υφυπουργού για τη δημογραφική πολιτική και την οικογένεια.

Οι παραπάνω εξελίξεις αποτελούν επικίνδυνη οπισθοδρόμηση στο θέμα της ισότητας των φύλων σε μια χρονική συγκυρία κατά την οποία απαιτείται άμεση και αποτελεσματική υλοποίηση πολιτικών σε όλους τους τομείς για την προσέγγιση του στόχου της ουσιαστικής ισότητας των φύλων. Γνωρίζουμε ότι η Ελλάδα προχωράει προς την επίτευξη της ισότητας των φύλων με ρυθμό πάρα πολύ αργό σε σχέση με τον μέσο όρο της Ε.Ε. Σύμφωνα με τα στοιχεία του Ευρωπαϊκού Ινστιτούτου για την Ισότητα των Φύλων (EIGE),βρίσκεται στην τελευταία θέση της κατάταξης του Δείκτη Ισότητας των Φύλων (Gender Equality Index 2020).

Ως θεσμοθετημένες Επιτροπές Ισότητας των Φύλων στα ΑΕΙ δηλώνουμε ότι η πολιτική ισότητας των φύλων δεν μπορεί να συσχετίζεται με τη δημογραφική πολιτική και την οικογενειακή πολιτική -όπως προκύπτει από τη μετονομασία.  Οι πολιτικές για την προώθηση της ουσιαστικής ισότητας των φύλων θα πρέπει να είναι οριζόντιες για να είναι αποδοτικές. Θεωρούμε ότι η πλήρης περιθωριοποίηση της πολιτικής ισότητας των φύλων με την πρόταξη της δημογραφικής και οικογενειακής πολιτικής ως προτεραιοτήτων της κυβερνητικής πολιτικής παραπέμπει σε μια αντίληψη περιορισμού των γυναικών στον χώρο του ιδιωτικού και στον ρόλο της μητρότητας, η οποία αντιβαίνει στις διεκδικήσεις των γυναικών από τον προηγούμενο αιώνα μέχρι σήμερα και συγκρούεται με τον στόχο της ισότητας των φύλων.

Το Δίκτυο των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) στα ΑΕΙ που συντονίζει η Πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων του ΑΠΘ, Καθηγήτρια Δήμητρα Κογκίδου, συντάσσεται με όσες/ους διεκδικούν η Γενική Γραμματεία Οικογενειακής Πολιτικής και Ισότητας των Φύλων να ανακτήσει την αρχική της ένταξη στο Υπουργείο Εσωτερικών και την επωνυμία της ως “Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων” και να επικεντρωθεί αποκλειστικά στην προώθηση της ουσιαστικής ισότητας των φύλων και στην αποτελεσματική εφαρμογή της ισχύουσας νομοθεσίας σε όλους τους τομείς.

Οι Επιτροπές Ισότητας των Φύλων (Ε.Ι.Φ.)  που έχουν συγκροτηθεί μέχρι τώρα στα Α.Ε.Ι.: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.), Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης (Δ.Π.Θ.), Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, ΕΚΠΑ, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας (ΠΑΜΑΚ), Πάντειο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου και η Ελληνική Εταιρεία Γυναικών Πανεπιστημιακών (ΕΛΕΓΥΠ)».

Το Δίκτυο των Επιτροπών Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) στα ΑΕΙ