Λειτουργία Ακαδημαϊκών και Υπηρεσιακών Μονάδων του Πανεπιστημίου κατά το διάστημα των θερινών διακοπών ακαδημαϊκού έτους 2019-2020

Σας γνωρίζουμε ότι η Σύγκλητος του Α.Π.Θ., στη συνεδρίασή της με αριθμό 3026/11 και 16-6-2020, έχοντας υπόψη τις διατάξεις:
α) του άρθρου 39 του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του Πανεπιστημίου (ΦΕΚ 1099/τ.Β΄/5-9-2000), όπως ισχύει, και
β) του άρθρου 13 παρ.2 περ. λστ΄ του Ν.4485/2017, όπως ισχύει και λαμβάνοντας υπόψη:
1) την υποχρεωτική χορήγηση αδειών στο προσωπικό κατά το μήνα Αύγουστο, λόγω έλλειψης προσωπικού για την κάλυψη των διοικητικών αναγκών για την εύρυθμη λειτουργία των Υπηρεσιών του Πανεπιστημίου κατά τη διάρκεια του έτους,
2) για λόγους εξοικονόμησης ενέργειας,
3) αλλά και τις έκτακτες συνθήκες που προκύπτουν λόγω της υγειονομικής κρίσης,
αποφάσισε οι διοικητικές υπηρεσίες του Πανεπιστημίου να παραμείνουν κλειστές για το χρονικό διάστημα από 3-8-2020 έως και 14-8-2020.

Εξαιρούνται της παραπάνω απόφασης οι εξής υπηρεσίες οι οποίες θα παραμείνουν ανοικτές:
– Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας (ΕΛΚΕ)/ΑΠΘ – Επιτροπή Ερευνών
– Το Κέντρο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης (ΚΗΔ)
– Ο Σεισμολογικός Σταθμός
– Ο Μετεωρολογικός Σταθμός και το Μετεωροσκοπείο
– Το Εργαστήριο Ιατροδικαστικής και Τοξικολογίας – Το Ταμείο Διοικήσεως και Διαχειρίσεως Παν/κών Δασών
– Το Ταμείο Διοικήσεως και Διαχειρίσεως Αγροκτήματος
– Οι Φοιτητικές Εστίες Θεσσαλονίκης
– Το Τεχνικό Συνεργείο
– Η υπηρεσία κήπων
– Οι θυρίδες αλληλογραφίας.

Επισημαίνεται ότι οι θυρίδες αλληλογραφίας, η φύλαξη των κτιρίων και η καθαριότητα θα λειτουργούν με βάση ειδικό πρόγραμμα.
Τέλος, σημειώνεται ότι για τα μέλη του Διοικητικού Προσωπικού και τα μέλη του ΕΤΕΠ το παραπάνω χρονικό διάστημα της άδειάς τους θα χρεώνεται από το Τμήμα Διοικητικού Προσωπικού και από τους Προέδρους των Τμημάτων αντίστοιχα, χωρίς την υποχρέωση υποβολής αίτησης από μέρους των ενδιαφερομένων.