Ανακοίνωση αποτελεσμάτων EPICUR AMBASSADORS

post image

Αγαπητές και αγαπητοί συνάδελφοι,
Αγαπητές φοιτήτριες, αγαπητοί φοιτητές,

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι η διαδικασία επιλογής των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας, που θα στελεχώσουν το δίκτυο Πρεσβευτών (Ambassadors) στο πλαίσιο του EPICUR, ολοκληρώθηκε.

Συνολικά υποβλήθηκαν 39 αιτήσεις από όλες τις κατηγορίες μελών του ΑΠΘ. Κατά την επεξεργασία των αιτήσεων με ιδιαίτερη ικανοποίηση διαπιστώθηκε ότι οι υποψήφιες και οι υποψήφιοι διακρίνονται από πλούσια επιστημονική και ερευνητική δραστηριότητα, δυναμική παρουσία σε ευρωπαϊκές δράσεις και διεθνή δίκτυα, καθώς και αξιόλογο διοικητικό έργο. Ιδιαίτερα οι φοιτήτριες και οι φοιτητές διακατέχονται από δυναμισμό, εξωστρέφεια και αίσθημα προσφοράς, όπως προκύπτει από την εθελοντική συμμετοχή τους σε δράσεις σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο.

Με κριτήριο τη βέλτιστη αξιοποίηση και ανάδειξη αυτού του υψηλής στάθμης δυναμικού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου, αποφασίσαμε να μην περιοριστούμε στην επιλογή μόνο ενός Ambassador ανά κατηγορία, αλλά στη συγκρότηση πέντε ομάδων υποστήριξης. Για την ορθότερη λειτουργία κάθε ομάδας, επιλέχθηκε ένας συντονιστής και ο αναπληρωτής του.

Με βάση τα παραπάνω, οι ομάδες υποστήριξης διαμορφώνονται ως εξής:
 
ΜΕΛΗ ΔΕΠ & ΛΟΙΠΟ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Συντονιστής: Μαλανδράκης Γεώργιος, Επίκουρος Καθηγητής, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Αναπληρώτρια Συντονίστρια: Μουσούρη Ευαγγελία, Επίκουρη Καθηγήτρια, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας

Ομάδα Υποστήριξης:
Στεφανίδου Μαρία, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
Τέλλιος Αναστάσιος, Αναπληρωτής Καθηγητής, Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών
Καζαμία Βασιλεία, Ειδικό Εκπαιδευτικό Προσωπικό, Κέντρο Διδασκαλίας Ξένων Γλωσσών
Ρουσουλιώτη Θωμαΐς, Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό, Τμήμα Ιταλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
 
ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ
Συντονιστής: Ρούσσος Γεώργιος, Κέντρο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης
Αναπληρώτρια Συντονίστρια: Κωνσταντινίδου Δήμητρα, Τμήμα Αρχιτεκτόνων

Ομάδα Υποστήριξης: Μπελλή Χριστίνα, Τμήμα Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
 
ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ
Συντονιστής: Σταυρίδης Χαράλαμπος, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
Αναπληρώτρια Συντονίστρια: Μακρή Μαρίνα, Τμήμα Ιατρικής
Ομάδα Υποστήριξης:
Πατσιαλής Θωμάς, Μεταδιδακτορικός ερευνητής, Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών
Ποράβου Χαρίκλεια, Τμήμα Χημικών Μηχανικών
Χατζημήσιου Αγγελική, Τμήμα Μουσικών Σπουδών
 
ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ
Συντονιστής: Γεροντίδης Αλέξανδρος, Τμήμα Ιατρικής
Αναπληρώτρια Συντονίστρια: Ζωγράφου Ευδοξία, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης

Ομάδα Υποστήριξης:
Κανταρά Ιωάννα, Τμήμα Ιατρικής
Λεμονίδης Πέτρος, Τμήμα Οικονομικών Επιστημών
Μαγκλάρας Αναστάσιος, Τμήμα Ιατρικής
Συνδικιώτου Χαρούλα, Τμήμα Ιατρικής
Τσομπάνογλου Ιωάννα, Τμήμα Γεωπονίας
 
ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ
Συντονίστρια: Τσιλιά Μαρία-Χριστίνα, Τμήμα Γεωπονίας
Αναπληρώτρια Συντονίστρια: Χατζησαββίδου Μαρία, Τμήμα Νομικής

Ομάδα Υποστήριξης:
Αβραμίδης Αθανάσιος, Τμήμα Ιατρικής
Βασιλείου Αναστασία, Τμήμα Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Γεωργοπούλου Άρτεμις, Τμήμα Θεάτρου
Θεοδωροπούλου Ευαγγελία, Τμήμα Οδοντιατρικής
Καμανατζής Ευάγγελος, Τμήμα Θεολογίας
Κατσίκη Κωνσταντίνα, Τμήμα Ψυχολογίας
Κουδούνη Παναγιώτα, Τμήμα Γεωπονίας
Κούρτη Αρετή, Τμήμα Ιατρικής
Μούγιου Θεοδώρα, Τμήμα Γερμανικής Γλώσσας και Φιλολογίας
Ξανθάκης Δημήτριος, Τμήμα Χημείας
Παρχαρίδου Αικατερίνα, Τμήμα Γεωπονίας
Σακούλη Ασημένια, Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης
Στρίκος Κωνσταντίνος, Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών
Τσουκαλά Αντωνέλλα, Τμήμα Χημείας
Χατζησαββίδου Αναστασία, Τμήμα Ιατρικής

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλες και όλους τους υποψήφιους για τη συμμετοχή τους και να ευχηθούμε στους συντονιστές, στους αναπληρωτές και στις ομάδες υποστήριξης μία αποδοτική και επιτυχημένη θητεία!

Με εκτίμηση,
Ο Επιστημονικά Υπεύθυνος

Καθηγητής Δημήτριος Κωβαίος
Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας
 

Πληροφορίες-επικοινωνία