Διδασκαλία κινέζικης γλώσσας από το Ινστιτούτο «Κομφούκιος» του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Το Ινστιτούτο «Κομφούκιος» ιδρύθηκε στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (Α.Π.Θ.) τον Δεκέμβριο του 2018 και αποτελεί κοινοπραξία μεταξύ του Α.Π.Θ., του Πανεπιστημίου Διεθνών Σπουδών της Σαγκάης (SISU) και του Confucius Institute Headquarters.
Το «Ινστιτούτο Κομφούκιος» είναι μη κερδοσκοπικός εκπαιδευτικός οργανισμός που έχει βασικό σκοπό να συμβάλλει στη διατήρηση και διάδοση της πνευματικής κληρονομιάς των δύο χωρών. Σκοποί του είναι η διδασκαλία και διάδοση της κινέζικης γλώσσας, η ανάπτυξη κοινών εκπαιδευτικών και ερευνητικών προγραμμάτων μεταξύ των πανεπιστημίων, η προώθηση του κινέζικου πολιτισμού μέσα από ποικίλες πολιτιστικές και εκπαιδευτικές εκδηλώσεις που θα προσφέρονται στο ευρύτερο κοινό του Α.Π.Θ. και της Θεσσαλονίκης.
Το Α εξάμηνο μαθημάτων κινέζικης γλώσσας (Elementary A) θα ξεκινήσει το χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 και καλύπτει την περίοδο 20/9/2021 -23/1/2022.
Όσοι φοιτητές και όσες φοιτήτριες, καθώς και πολίτες της Θεσσαλονίκης, άνω των 18, ενδιαφέρονται να εγγραφούν στο Α εξάμηνο, παρακαλούνται να συμπληρώσουν αρχικά τη φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος που θα βρουν στη σελίδα http://confucius-institute.web.auth.gr/el/aitisi-eggrafis/
Πληροφορίες για τα μαθήματα:
• Τα μαθήματα θα γίνονται μία (1) φορά την εβδομάδα, με κύρια γλώσσα επικοινωνίας με τον/την δάσκαλο/α τα αγγλικά. Συγκεκριμένα, θα πραγματοποιηθούν 16 τρίωρα ακαδημαϊκά μαθήματα.
• Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής μεταξύ των τμημάτων με μέγιστο αριθμό τα 15 άτομα (απαραίτητη σημείωση 1ης, 2ης, 3ης επιλογής στη φόρμα εγγραφής). Παρακαλούμε να σημειώσετε τουλάχιστον δύο (2) επιλογές.

Τμήματα:
o A1 Δευτέρα 18:30-20:30 Chen Sen
o A2 Τετάρτη 19:30-21:30 Chen Sen
o A3 Παρασκευή 19:30-21:30 Chen Sen ONLINE

• Όπου αναφέρεται στο πρόγραμμα «online» το μάθημα θα γίνεται αποκλειστικά εξ αποστάσεως σε κάθε περίπτωση για την εξυπηρέτηση των φοιτητών/τριών μας εκτός Θεσσαλονίκης.
• Τα υπόλοιπα τμήματα προγραμματίζονται να γίνουν δια ζώσης, εφόσον το επιτρέπουν οι συνθήκες, σύμφωνα με τις οδηγίες του ΑΠΘ.
• Το Ινστιτούτο Κομφούκιος διατηρεί το δικαίωμα αλλαγής του προγράμματος εφόσον κρίνεται απαραίτητο με ενημέρωση των φοιτητών/τριών.

Το κόστος του εξαμήνου είναι:
• 150 ευρώ για προπτυχιακούς/ές φοιτητές/τριες (με φοιτητική ταυτότητα)
• 170 ευρώ για εργαζόμενους/ες στο ΑΠΘ (με αποδεικτικό)
• 170 ευρώ για άνεργα άτομα (με κάρτα ανεργίας)
• 200 ευρώ για εργαζόμενα άτομα/ γενική κατηγορία (μεταπτυχιακοί φοιτητές/τριες).

Στην παραπάνω τιμή θα περιλαμβάνονται και τα βιβλία που θα χρησιμοποιηθούν στα μαθήματα (New Practical Chinese Reader 1 Textbook & Workbook)

Στο τέλος κάθε εξαμήνου γίνεται η τελική σας αξιολόγηση στο ΙΚ του ΑΠΘ και δίνεται βεβαίωση παρακολούθησης. Τα αποτελέσματα της αξιολόγησης δεν επηρεάζουν το αν μπορείτε να παρακολουθήσετε στο επόμενο εξάμηνο τον ίδιο ή τον επόμενο κύκλο μαθημάτων.
Διαδικασία επιλογής φοιτητών/τριών
• Η αρχική επιλογή των φοιτητών/τριών θα γίνεται ανάλογα με την ημερομηνία συμπλήρωσης της αίτησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος και μέχρι τη συμπλήρωση των τμημάτων.
• Τα άτομα που θα επιλεχθούν θα ενημερωθούν άμεσα με e-mail ώστε να ολοκληρώσουν την εγγραφή τους με την ΕΦΑΠΑΞ καταβολή του ποσού των διδάκτρων που τους/τις αναλογεί, εντός της προθεσμίας που θα τους/τις δοθεί.
• Σε περίπτωση που δεν καταβληθούν τα δίδακτρα η θέση θα είναι διαθέσιμη στον/στην επόμενο ενδιαφερόμενο/η ανάλογα με τη σειρά συμπλήρωσης της αίτησης.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Παρακαλούμε να ελέγχετε συχνά την αλληλογραφία σας και στην κατηγορία «Ανεπιθύμητα».
Σας παρακαλούμε να μας ενημερώσετε σε περίπτωση που επιθυμείτε να εγγραφείτε, αλλά αντιμετωπίζετε κάποια δυσκολία.

Είμαστε στη διάθεσή σας για επικοινωνία με e-mail στο confucius-institute@auth.gr .

Μπορείτε να μαθαίνετε τα νέα μας στο:
confucius-institute.web.auth.gr/el/
Facebook Group & Page:
Confucius Institute at A.U.Th

Σας ευχαριστούμε πολύ

Με εκτίμηση,
Ομάδα Ινστιτούτου Κομφούκιος Α.Π.Θ.