12th Annual MOISA Μeeting με θέμα “From Past to Present: Transforming historical musical data into possible realities / Από το Παρελθόν στο Παρόν: Μετατρέποντας ιστορικά μουσικά δεδομένα σε πιθανές πραγματικότητες”

Το Τμήμα Μουσικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με το Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών διοργανώνει στη Θεσσαλονίκη το ετήσιο συνέδριο των μελών της επιστημονικής κοινότητας «MOISAThe International Society for the Study of Greek and Roman Musicand its Cultural Heritage», που ιδρύθηκε το 2007 και έχει την έδρα της στη Ravennaτης Ιταλίας.

Με μέλη που προέρχονται από διαφορετικούς επιστημονικούς κλάδους (κλασική φιλολογία, μουσική αρχαιολογία, μουσική εικονογραφία, εθνομουσικολογία κ.ά.) ηMOISA (https://www.moisasociety.org/) αποτελεί μία διεθνή διεπιστημονική ομάδα με υψηλό κύρος και ευρεία αποδοχή στον ακαδημαϊκό κόσμο, η οποία με τη δράση της αναδεικνύεται τα τελευταία χρόνια σε επίκεντρο στους τομείς της μελέτης, της ερμηνείας, της αναβίωσης και της διάχυσης της επιστημονικής γνώσης για την αρχαία ελληνική και ρωμαϊκή μουσική και της επίδρασής της από την αρχαιότητα έως τη σύγχρονη εποχή.

Στα πλαίσια της συνάντησης με τον γενικό τίτλο «From Past to Present:Transforming historical musical data into possible realities / Από το παρελθόν στο παρόν: Μετατρέποντας τα μουσικά ιστορικά δεδομένα σε πιθανές πραγματικότητες» θα διερευνηθούν οι πιθανότητες ενσωμάτωσης των πληροφοριών για την αρχαία ελληνική και ρωμαϊκή μουσική που προκύπτουν από την αρχαιολογική, μουσικολογική, ιστορική και φιλολογική έρευνα σε δεδομένα που αφορούν τη σύγχρονη επιστημονική, εκπαιδευτική και καλλιτεχνική πραγματικότητα.

Κεντρικοί ομιλητές της συνάντησης είναι οι: Egert Pöhlmann (ErlangenUniversität, Nüremberg), Donatela Restani (Dipartimento di Beni Culturali, Alma MaterStudiorum Università di Bologna) και Στέλιος Ψαρουδάκης (Τμήμα Μουσικών Σπουδών, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών).

Το επιστημονικό πρόγραμμα του συνεδρίου πλαισιώνεται από τρεις συναυλίες, όπου επιχειρείται η αναβίωση και η μετάπλαση της αρχαίας ελληνικής μουσικής σε σύγχρονες εκτελέσεις.

Η επίσημη γλώσσα του συνεδρίου είναι τα αγγλικά

Εάν ενδιαφέρεστε να παρακολουθήσετε το συνέδριο παρακαλούμε να μας αποστείλετε συμπληρωμένη τη συνημμένη Attendance form μέχρι τις 15 Ιουνίου 2019 (κόστος παρακολούθησης 20 ευρώ, δωρεάν για φοιτητές).

Οργανωτική επιτροπή:

Αλεξάνδρα Γουλάκη-Βουτυρά (Τμήμα Μουσικών Σπουδών – Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών)

Αθηνά Κατσανεβάκη (Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΑΠΘ)

Αντωνία Ρουμπή (Τμήμα Μουσικών Σπουδών – Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών)

Angelo Meriani (Πρόεδρος της MOISA Society)

Υπεύθυνη επικοινωνίας: Αντωνία Ρουμπή (aroumpi@mus.auth.gr)