«Η Κρίση της Νεωτερικότητας» | Διάλεξη στο πλαίσιο του διεπιστημονικού προγράμματος «Παραδόσεις και Νεωτερικότητα»

To διεπιστημονικό πρόγραμμα «Παραδόσεις και Νεωτερικότητα», το οποίο υποστηρίζεται από το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, έχει σαν στόχο να αναδείξει ότι η παράδοση επηρεάζει το παρόν και συνδιαλέγεται με το μέλλον.
Πολύ συχνά το καινούργιο δεν προέρχεται από το μέλλον, αλλά εκφράζει ένα άλλο διαφορετικό βλέμμα σ’ αυτό που ήδη υπάρχει.

Η επόμενη εκδήλωση του προγράμματος έχει ως θέμα «Η Κρίση της Νεωτερικότητας».

Ομιλητής ο διακεκριμένος Γάλλος φιλόσοφος Paul  Ballanfat, καθηγητής φιλοσοφίας στο Πανεπιστήμιο του Γαλατά στην Κωνσταντινούπολη.

Η εκδήλωση θα λάβει χώρα την Πέμπτη 8 Ιουνίου στις 20.00, στην Αίθουσα Αιμίλιος Ριάδης, κτήριο Μ2 του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Μετά την ομιλία θα ακολουθήσει διάλογος με το κοινό.

Στη συνέχεια, φοιτητές του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης & Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας θα ερμηνεύσουν στο πιάνο συνθέσεις εμποτισμένες με το πνεύμα του νεωτερισμού (Claude Debussy, Λίνας Τόνια, Δημήτρη Τερζάκη και Laércio de Freitas).

Θα είναι ιδιαίτερη τιμή να παρευρεθείτε στην εκδήλωση μας.

Συνημμένα το λεπτομερές δελτίο τύπου.