Εκδηλώσεις στο πλαίσιο της Πορείας Μνήμης για τη συμπλήρωση 76 χρόνων από την αναχώρηση του πρώτου συρμού για το στρατόπεδο Άουσβιτς-Μπιρκενάου

Για έβδομη συνεχή χρονιά, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης συμμετέχει στις εκδηλώσεις της Πορείας Μνήμης, που καθιέρωσε ο Δήμος Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με την Ισραηλιτική Κοινότητα Θεσσαλονίκης με συμμετοχή των Πανεπιστημίων της πόλης, με αφορμή την αναχώρηση του πρώτου συρμού για το στρατόπεδο Άουσβιτς-Μπιρκενάου, όπου θανατώθηκαν 50.000 Θεσσαλονικείς Εβραίοι.

Το φετινό πρόγραμμα εκδηλώσεων περιλαμβάνει:

Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019
Εβραϊκός περίπατος και ξενάγηση στο Εβραϊκό Μουσείο.

Στις 17:00 και στις 18:00, με αφετηρία το Εβραϊκό Μουσείο Θεσσαλονίκης (στη συμβολή των οδών Βενιζέλου και Αγίου Μηνά).
Την ξενάγηση θα πραγματοποιήσουν οι Γιώργος Αντωνίου, Επίκουρος Καθηγητής ΑΠΘ, και Δημήτρης Γουλής, μέλος ΕΔΙΠ Τμήματος Κινηματογράφου ΑΠΘ.
Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής .

Τετάρτη 13 Μαρτίου 2019
Προβολή της ταινίας του Βασίλη Λουλέ “Φιλιά στα παιδιά”
για τους εκπαιδευόμενους των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας.
Στις 18:00, στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβουλίου Δημαρχείου Θεσσαλονίκης.

Παρασκευή 15 Μαρτίου 2019,
Ομιλία του Καθηγητή Devin Naar με τίτλο
«Οι Εβραίοι της Θεσσαλονίκης και τα όρια του Ελληνικού Έθνους».

Στις 18:00 στην Αίθουσα Δημοτικού Συμβούλιου Δημαρχείου Θεσσαλονίκης.
Η εκδήλωση πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Γενικού Προξενείου των ΗΠΑ στη Θεσσαλονίκη.
Η ομιλία θα πραγματοποιηθεί στα Αγγλικά με ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά

Κυριακή 17 Μαρτίου 2019
Πορεία Μνήμης

Αφετηρία: Πλατεία Ελευθερίας, στις 11:30 π.μ.
Κατάληξη Πορείας και Τελετή στον Παλιό Σιδηροδρομικό Σταθμό, όπου θα τιμηθούν οι επιζήσαντες από τα στρατόπεδα συγκέντρωσης, Αχχιλέας Κουκοβίνος και Χάιντς Κούνιο.