Συνεχίζονται οι διεθνείς διακρίσεις για το ΑΠΘ: Μεγάλο Βραβείο (Grand Prize) και Βραβείο Επιλογής (Selection Award) στον διεθνή διαγωνισμό 2nd Writing Contest of the Silk-Road Universities Network 2018

Συνεχίζονται οι επιτυχίες και οι διακρίσεις για το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης σε σημαντικές διεθνείς διοργανώσεις. Αυτή τη φορά πρόκειται για τη βράβευση φοιτητών στον διεθνή διαγωνισμό συγγραφής λογοτεχνικού κειμένου ή ποιήματος 2nd Writing Contest of the Silk-Road Universities Network WRICOS 2018. Μάλιστα, στον συγκεκριμένο διαγωνισμό το ΑΠΘ καμαρώνει για τις «δύο στις δύο» επιτυχίες του.

Πιο συγκεκριμένα, στον διαγωνισμό συμμετείχαν η προπτυχιακή φοιτήτρια του Τμήματος Αγγλικής Γλώσσας και Φιλολογίας του ΑΠΘ Μαρία Γεωργούση, η οποία τιμήθηκε με την ύψιστη διάκριση, το Grand Prize, ενώ ο προπτυχιακός φοιτητής του Τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ Άγγελος Λαρίσης κατέκτησε το Selection Award.

Ο διαγωνισμός WRICOS 2018 διοργανώνεται από το Δίκτυο Πανεπιστημίων του Δρόμου του Μεταξιού (Silk-Road Universities Network-SUN), ένα πολύ σημαντικό και ενεργό δίκτυο 78 Πανεπιστημίων από 30 χώρες της Ευρώπης και της Ασίας, μέλος του οποίου είναι και το ΑΠΘ. Το δίκτυο ιδρύθηκε το 2014 και μέλη του είναι πανεπιστήμια από τις εξής χώρες: Ελλάδα, Τσεχία, Φινλανδία, Ινδία, Καμπότζη, Ινδονησία, Ιράν, Ιταλία, Ιορδανία, Ιαπωνία, Καζακστάν, Κιργιστάν, Μαλαισία, Μογγολία, Μιανμάρ, Ομάν, Κίνα Πολωνία, Πορτογαλία, Νότια Κορέα, Ρουμανία, Ρωσία, Ισπανία, Σρι Λάνκα, Ταϊβάν, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Ουζμπεκιστάν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα και Βιετνάμ.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να δώσει στους φοιτητές τη δυνατότητα να γνωρίσουν τη γλωσσική ποικιλομορφία κατά μήκος του Δρόμου του Μεταξιού και παράλληλα να προστατευτεί η αξία των «μικρών» γλωσσών.

Φέτος πραγματοποιήθηκε για δεύτερη χρονιά και αφορούσε συγγραφή δοκιμίου με τίτλο «Any story or fairy tale about silk road in the author’s country» και ποιήματος με τίτλο «Mother». Δικαίωμα συμμετοχής είχαν προπτυχιακοί ή μεταπτυχιακοί φοιτητές πανεπιστημίων-μελών του SUN. Οι συμμετέχοντες έπρεπε να γράψουν μια ιστορία ή παραμύθι από τη χώρα τους σε μορφή έκθεσης 2.000 λέξεων σχετικά με τον Δρόμο του Μεταξιού, έχοντας τη δυνατότητα γραφής στη μητρική τους γλώσσα. Οι συμμετοχές ανήλθαν συνολικά σε 86. Τα ποιήματα που διαγωνίστηκαν ήταν 59, ενώ τα κείμενα – δοκίμια 27.

To νικητήριο δοκίμιο της Μαρίας Γεωργούση, γραμμένο στην αγγλική γλώσσα, είχε τίτλο «When Silk met Greece» και το διακριθέν του Άγγελου Λαρίση «Εκεί που τελειώνει ο Δρόμος του Μεταξιού».

Ως μεγάλη νικήτρια στην κατηγορία συγγραφής δοκιμίου, απονεμήθηκε στη Μαρία Γεωργούση βραβείο και καλύφθηκαν όλα τα έξοδα συμμετοχής της στη Γενική Συνέλευση του Δικτύου SUN που διεξήχθη από τις 29 Αυγούστου έως την 1η Σεπτεμβρίου 2018, στη Βενετία της Ιταλίας. Εκεί επιλέχθηκε μαζί με μία φοιτήτρια από την Κίνα ως αντιπρόεδρος της κοινότητας φοιτητών USSUN που πήραν μέρος στον φετινό διαγωνισμό WRICOS αλλά και αποφοίτων. Στόχος αυτής της κοινότητας είναι να φέρει κοντά τους πολιτισμούς των χωρών του Δρόμου του Μεταξιού.

Ας σημειωθεί ότι με πρωτοβουλία του ΑΠΘ και με την υποστήριξη του Παγκόσμιου Οργανισμού Τουρισμού και του Ελληνικού Υπουργείου Τουρισμού, ιδρύθηκε στο ΑΠΘ το πρώτο στην Ευρώπη «Ευρωπαϊκό Διεπιστημονικό Κέντρο Τουρισμού του Δρόμου του Μεταξιού». Στόχος του Κέντρου είναι η διεπιστημονικού χαρακτήρα μελέτη και έρευνα σε ευρωπαϊκή και διεθνή κλίμακα, η ενίσχυση διεθνών συνεργασιών και η ανάδειξη νέων προοπτικών βιώσιμης τουριστικής ανάπτυξης, με αξιοποίηση της υλικής και άυλης πολιτιστικής κληρονομιάς του Δρόμου του Μεταξιού. Το «Ευρωπαϊκό Διεπιστημονικό Κέντρο Τουρισμού του Δρόμου του Μεταξιού» έχει σκοπό να αναδείξει τον ρόλο του ΑΠΘ και της Ελλάδας στη νέα και πολλά υποσχόμενη ζώνη επιρροής του Δρόμου του Μεταξιού.

Στις 10-12 Οκτωβρίου 2018 πραγματοποιείται στη Θεσσαλονίκη το 8th UNWTO International Meeting on Silk Road Tourism.