Ο Αριστοτέλης σήμερα Α΄ Κύκλος Διαλέξεων για τον Μακεδόνα φιλόσοφο

Τι έχει να μας πει σήμερα ο Αριστοτέλης; Με ποιον τρόπο μπορούμε να κάνουμε έναν γόνιμο διάλογο με τον Μακεδόνα φιλόσοφο, λαμβάνοντας υπ’ όψιν τα σημερινά δεδομένα στον χώρο της πολιτικής, της ηθικής, της κοινωνίας των πολιτών, αλλά και τις εκπληκτικές ανακαλύψεις στον χώρο των επιστημών;

Ο Αριστοτέλης, ο Μακεδόνας φιλόσοφος από τα Στάγειρα της Χαλκιδικής (384-322 π.Χ.), ασκεί επί 2.400 χρόνια μια μοναδική επίδραση στην ιστορία του ανθρώπινου πνεύματος. Με το έργο του έχει βάλει τη σφραγίδα του στον ελληνιστικό και ελληνορωμαϊκό κόσμο, στη βυζαντινή λόγια παράδοση, στους Άραβες, στη διανόηση της μεσαιωνικής Ευρώπης, και η επίδρασή του συνεχίζεται στην πνευματική ζωή του σύγχρονου δυτικού πολιτισμού. Οι πραγματείες του απλώνονται σ’ ένα εκπληκτικό εύρος θεμάτων, που καλύπτει όλους τους κλάδους της Φιλοσοφίας και επεκτείνεται με έναν τρόπο εντυπωσιακό και σε όλους τους βασικούς τομείς των επιστημών. Πρόκειται για ένα έργο το οποίο αξίζει να μελετηθεί στο σύνολό του, όχι μόνο για τη μακροχρόνια επίδρασή του στην ιστορία της ανθρώπινης σκέψης, αλλά και για τις προοπτικές που ανοίγει για μια βαθύτερη κατανόηση των ιδεών και των προβλημάτων της εποχής μας.

Το Διεπιστημονικό Κέντρο Αριστοτελικών Μελετών (ΔΙ.Κ.Α.Μ.) του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ), σε συνεργασία με το Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης και τον Σύλλογο Αποφοίτων ΑΠΘ, επιθυμώντας να κάνουν γνωστό το αριστοτελικό έργο στο ευρύ κοινό, διοργανώνουν τον Α΄ κύκλο διαλέξεων «Ο Αριστοτέλης σήμερα» με τη συμμετοχή καταξιωμένων μελετητών.

Η διοργάνωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Συμφώνου Συνεργασίας μεταξύ του ΑΠΘ και του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης με στόχο την προώθηση δράσεων πολιτιστικού, εκπαιδευτικού και ερευνητικού περιεχομένου, προς όφελος όχι μόνον της πανεπιστημιακής κοινότητας αλλά και της ευρύτερης κοινωνίας.

Οι διαλέξεις, δύο κάθε μήνα, ξεκινούν στις 10 Οκτωβρίου 2018 και ολοκληρώνονται στις 23 Ιανουαρίου 2019. Θα πραγματοποιούνται ημέρα Τετάρτη (εξαίρεση η Τρίτη 27 Νοεμβρίου) στο  κτίριο Μ2 του Μεγάρου Μουσικής Θεσσαλονίκης. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό και θα γίνεται με δελτία εισόδου που θα διανέμονται από τα εκδοτήρια του Μ2 μία ώρα πριν από την έναρξη της διάλεξης, ενώ θα χορηγούνται και Βεβαιώσεις Παρακολούθησης από το ΔΙ.Κ.Α.Μ. ΑΠΘ σε όσους εγγραφούν συμπληρώνοντας την ειδική φόρμα που υπάρχει στην ιστοσελίδα του ΔΙ.Κ.Α.Μ. (http://www.dikam.auth.gr/el/node/978) .

Οι ομιλίες θα μεταδίδονται και σε live streaming, μέσω της υπηρεσίας Δίαυλος (https://diavlos.grnet.gr/ ).

Ημερομηνίες: 10 & 31-10-2018, 14 & 27-11-2018, 5 & 19-12-2018, 16 & 23-1-2019

Ώρα: 19:00-21:00

Χώρος: Μ2 – Αίθουσα «Μωρίς Σαλτιέλ» (31-10-2018 Αίθουσα «Αιμίλιος Ριάδης»)

Συντονίστρια του Κύκλου Διαλέξεων είναι η Πρόεδρος του ΔΙ.Κ.Α.Μ.  ΑΠΘ, Ομότιμη  Καθηγήτρια Φιλοσοφίας της Επιστήμης του ΑΠΘ,  Δήμητρα Σφενδόνη-Μέντζου.

Το Διεπιστημονικό Κέντρο Αριστοτελικών Μελετών (ΔΙ.Κ.Α.Μ.) του ΑΠΘ

Το Διεπιστημονικό Κέντρο Αριστοτελικών Μελετών (ΔΙ.Κ.Α.Μ.) ιδρύθηκε στις 6 Ιουλίου 2011, με ομόφωνη απόφαση της Συγκλήτου του ΑΠΘ, στην οποία υπάγεται και η οποία το εποπτεύει.

Σκοπός του ΔΙ.Κ.Α.Μ. είναι:

•          Η διεπιστημονικού χαρακτήρα μελέτη και προβολή σε διεθνή κλίμακα του Αριστοτελικού έργου, σε ένα εύρος θεμάτων που καλύπτουν το φάσμα των βασικών κλάδων Φιλοσοφίας, Ανθρωπιστικών Σπουδών, Νομικών/Πολιτικών Επιστημών, Φυσικών και Μαθηματικών Επιστημών, Επιστημών Υγείας και Τεχνολογικών Επιστημών.

•          Η εξειδίκευση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών στη μελέτη του έργου του Αριστοτέλη σε συνάρτηση με τους αντίστοιχους κλάδους των ανωτέρω επιστημών, καθώς και η κατάρτιση ειδικών ερευνητών.

Αντικείμενο του ΔΙ.Κ.Α.Μ. είναι:

•          Η μελέτη του Αριστοτελικού έργου ως βασικού πυλώνα της πολιτιστικής κληρονομιάς του Ελληνικού πολιτισμού στη διαχρονική του διάσταση, καθώς και του Ευρωπαϊκού και εν γένει Δυτικού Πολιτισμού. Η μελέτη της Αριστοτελικής παράδοσης σε άλλους λαούς και πολιτισμούς.