Ετήσιο Φόρουμ για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα

Νομική Σχολή ΑΠΘ, 25-26 Νοεμβρίου 2021

Το Κέντρο του ΑΠΘ για τον Ευρωπαϊκό Νομικό Πολιτισμό σε συνεργασία με την Εθνική Επιτροπή Δικαιωμάτων του Ανθρώπου, την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, τον Δήμο Θεσσαλονίκης και τον Δικηγορικό Σύλλογο Θεσσαλονίκης, διοργανώνουν το 3ο ετήσιο Φόρουμ της Θεσσαλονίκης για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα.

Το φετινό Φόρουμ είναι αφιερωμένο στα δικαιώματα των ανθρώπων με αναπηρία. Στόχος της διήμερης εκδήλωσης είναι να θέσει σε δημόσια συζήτηση τις συνθήκες διαβίωσης των ανθρώπων με αναπηρία μέσα στην κοινωνία και στο νομικό εποικοδόμημα. Σύμφωνα με τους διοργανωτές «η ζωή και η τύχη των πολιτών βρίσκεται στα χέρια τους και αναζητούν, πάντα πειστικά και τεκμηριωμένα, συχνά όμως εναγώνια, την στήριξη της κοινότητας και της Πολιτείας. Η δημόσια συζήτηση που θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του Φόρουμ, έχει σκοπό να αναδείξει το σύμπαν των ανθρώπων με αναπηρία ως μια δυναμική κατάσταση, ικανή να εξαλείψει τις αστάθειες, τις ασυμμετρίες, τις δομές και τις συμπεριφορές που παράγουν ανισότητα και αποκλεισμό».

Το Φόρουμ θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 25 Νοεμβρίου και την Παρασκευή 26 Νοεμβρίου 2021 (στις 17.30 και τις δύο ημέρες) σε υβριδική μορφή: στην αίθουσα 319 (3ος όροφος, κτήριο Νομικής, Πανεπιστημιούπολη Α.Π.Θ) και διαδικτυακά μέσω του συνδέσμου

(Meeting ID: 925 4970 1433 Passcode: 496957)

Επισυνάπτεται η αφίσα και το πρόγραμμα της εκδήλωσης. Η σύνδεση μπορεί να γίνει και σκανάροντας το QR Code που υπάρχει στην αφίσα και το πρόγραμμα.

Η εκδήλωση είναι ανοικτή στο κοινό. Η  συμμετοχή περιορίζεται στα 35 άτομα. Οι ενδιαφερόμενοι που θα παρακολουθήσουν την εκδήλωση με φυσική παρουσία πρέπει να τηρούν τις ισχύουσες υγειονομικές απαιτήσεις, προσκομίζοντας πιστοποιητικό εμβολιασμού ή πρόσφατης νόσησης ή αρνητικό μοριακό τεστ 24 ωρών.