Ο Ρητορικός Όμιλος της Νομικής σχολής ΑΠΘ και το Σωματείο Οικονομολόγων “Inefan” διοργανώνουν Επιστημονική Ημερίδα με τίτλο: “Balancing law and economics: προκλήσεις και προοπτικές”

Ο Ρητορικός Όμιλος της Νομικής σχολής Α.Π.Θ. και το Σωματείο Οικονομολόγων “Inefan” αναλαμβάνουν την πρωτοβουλία να ανιχνεύσουν από κοινού σύγχρονα ζητήματα στα οποία τέμνονται η επιστήμη του δικαίου και η οικονομική επιστήμη.
Υπό τις οπτικές γωνίες των δύο επιστημών, εξετάζονται θέματα τα οποία απασχολούν το ευρύ κοινό στην επιστημονική ημερίδα με τίτλο : “Balancing law and economics: προκλήσεις και προοπτικές”.

Το Σάββατο, 29 Απριλίου 2023 και ώρα 13:30, στο Κέντρο Διάδοσης Ερευνητικών Αποτελεσμάτων – ΚΕΔΕΑ (Αμφιθέατρο Β’) ο Ρητορικός Όμιλος Νομικής Α.Π.Θ. και το Inefan, με την αρωγή εξειδικευμένων ομιλητών – επιστημόνων, καλούν τους πολίτες της Θεσσαλονίκης να συμμετάσχουν στην επιστημονική ημερίδα αναλύοντας μεγάλα και σημαντικά θέματα, τα οποία γεννούν ερωτήματα για το παρόν και το μέλλον.

Ομιλητές:

Αθανάσιος Καζάνας, Επίκουρος Καθηγητής Μακροοικονομίας- Νομισματικών της Σχολής Οικονομικών και Πολιτικών Επιστημών Α.Π.Θ., πρώην συνεργάτης της Τράπεζας της Ελλάδος και του Ελληνικού Δημοσιονομικού Συμβουλίου

Κωνσταντίνος Καρατζιάς, Ελεγκτής του Σώματος Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος του Υπουργείου Οικονομικών

Ιωσήφ Κτενίδης, Καθηγητής Δικαίου Ευρωπαϊκής Ένωσης της Νομικής Σχολής Α.Π.Θ., Δικηγόρος, πρώην Πρόεδρος του Νομικού Συμβουλίου της Τράπεζας Πειραιώς

Θεόδωρος Παπακυριάκου, Αναπληρωτής Καθηγητής Ποινικού Δικαίου της Νομικής Σχολής Α.Π.Θ., Δικηγόρος

Γεώργιος Πρεβεζιάνος, Προϊστάμενος Ελέγχου Μεγάλων Επιχειρήσεων και Φορολογικού Σχεδιασμού της εταιρείας Φοβερά Προστασία Α.Ε.

Δημήτριος Φινοκαλιώτης, Διδάκτωρ Νομικής, Δικηγόρος, Πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Θεσσαλονίκης

Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Για την εξασφάλιση θέσης και την λήψη βεβαίωσης παρακολούθησης απαιτείται προεγγραφή στην κάτωθι φόρμα:

Εγγραφές θα πραγματοποιηθούν και εντός της ώρας προσέλευσης δεδομένης της έγκαιρης προσέλευσης στο χώρο της εκδήλωσης.