Πρόσκληση στο 17ο Διεθνές Συνέδριο «Trends in Classics» (Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία)

Αγαπητά μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας,

Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε να παρακολουθήσετε τις εργασίες του 17oυ Διεθνούς Συνεδρίου «Trends in Classics» (Σύγχρονες Τάσεις στην Κλασική Φιλολογία) στις 1 έως 3 Ιουνίου 2023 («Αμφιθέατρο 1», ΚΕΔΕΑ), το οποίο διοργανώνουν από κοινού ο Τομέας Κλασικών Σπουδών του Τμήματος Φιλολογίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και το Τμήμα Συγκριτικής Λογοτεχνίας του Πανεπιστημίου του Harvard, με τίτλο:
«Parentheses of Reception»

Tο θέμα του συνεδρίου αφορά την έννοια της «παρένθεσης» στο πλαίσιο της πρόσληψης της αρχαιότητας σε λογοτεχνία, φιλοσοφία και τέχνη. Η «παρένθεση», ως ρητορικό σχήμα, θα χρησιμοποιηθεί ως μέσο διερεύνησης των ιστορικών και θεωρητικών προσεγγίσεων στις σπουδές πρόσληψης. όπου η αρχαιότητα λειτουργεί ταυτόχρονα «εσωτερικά σε» (ἐν-) και «παραπλεύρως προς» (παρά-) ένα νεότερο έργο. Όπως συμβαίνει και με κάθε παρενθετική δήλωση, η αρχαία πηγή μπορεί να εκληφθεί τόσο ως μέρος όσο και ως μια ξεχωριστή ενότητα σε σχέση με το νεότερο έργο. Το συνέδριο εστιάζει στις θεωρητικές όψεις της «παρένθεσης» και στις προεκτάσεις της στην πρόσληψη της ελληνορωμαϊκής λογοτεχνίας από την αρχαιότητα έως σήμερα. Καθώς το θέμα είναι πολύπλευρο και διεπιστημονικό, μελετητές από τον χώρο των κλασικών σπουδών, της φιλοσοφίας, της αισθητικής, της νεότερης και συγκριτικής λογοτεχνίας και των πολιτισμικών σπουδών θα ασχοληθούν με όλες της πλευρές της «παρενθετικής» πρόσληψης της αρχαιότητας τόσο θεωρητικά όσο και σε συγκεκριμένα λογοτεχνικά κείμενα ή άλλα καλλιτεχνικά μέσα.
Στην δια ζώσης εκδήλωση συμμετέχουν 30 διακεκριμένοι ομιλητές από την Ελλάδα και τα πλέον σημαντικά Πανεπιστήμια της Αμερικής και της Ευρώπης, διεθνώς καταξιωμένοι για το έργο τους στις ανθρωπιστικές επιστήμες στους οποίους συγκαταλέγονται ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Harvard John T. Hamilton, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Berkeley James Porter, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Harvard Richard Thomas, o Καθηγητής του George Mason University Martin M. Winkler, o Καθηγητής του Πανεπιστημίου του Cambridge Richard Hunter, η Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης Constanze Güthenke, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης Stephen Harrison, ο Καθηγητής του King’s College του Λονδίνου Daniel Orrells, η Καθηγήτρια του University College του Λονδίνου Miriam Leonard, η Καθηγήτρια του Πανεπιστημίου του Μονάχου Therese Fuhrer, ο Καθηγητής της Ακαδημίας Καλών Τεχνών της Στουτγάρδης Michael Lüthy, ο Καθηγητής του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου Mark-Georg Dehrmann κ.ά.

Γλώσσα του Συνεδρίου είναι η αγγλική. Οι εργασίες του είναι ανοικτές για το κοινό. Θα χορηγηθούν και βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το Συνέδριο και διαδικτυακά στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Επισυνάπτονται η αφίσα και το πρόγραμμα του Συνεδρίου.

Η παρουσία σας θα μας τιμήσει ιδιαίτερα.
Η Οργανωτική Επιτροπή
John T. Hamilton (Harvard University)
Martin Vöhler (ΑΠΘ)
Εβίνα Σιστάκου (AΠΘ)
Αντώνιος Ρεγκάκος (AΠΘ & Aκαδημία Αθηνών)
Σταύρος Φραγκουλίδης (ΑΠΘ)

Το Συνέδριο υλοποιείται με την ευγενική υποστήριξη του «Κοινωφελούς Ιδρύματος Κοινωνικού & Πολιτιστικού Έργου (ΚΙΚΠΕ)», και τις χορηγίες της «Επιτροπής Ερευνών του ΑΠΘ» και του εκδοτικού οίκου «University Studio Press».
________________________________________________________________________________________________________________

Γιώργος Πούλιος

Προϊστάμενος Γραμματείας Τμήματος Φιλολογίας

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ